Kanada, Çin'den kaçan 10 bin Uygur göçmene kapılarını açtı

"Uygur halkına yönelik insan hakları ihlallerini kabul etmediğimizin açık bir işareti"

Türkiye'deki Uygurlar, Pekin yönetimine karşı İstanbul'da da protestolar düzenlemişti (Reuters)

Kanada, Çin'den kaçan 10 bin Uygur göçmenin ülkeye alınmasını kararlaştırdı.

Başbakan Justin Trudeau'nun lideri olduğu Kanada Liberal Partisi'nden parlamenter Sameer Zuberi'nin oylamaya sunduğu teklif, Avam Kamarası'nda çarşamba günü düzenlenen oturumda oybirliğiyle kabul edildi.

Zuberi, kararın bağlayıcı olmadığına dikkat çekerken, Trudeau ve kabinesinin de lehte oy kullanmasının hükümetin buna açıkça destek verdiğini gösterdiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Teklif, Çin'den kaçan ve Pekin yönetimi tarafından ülkeye dönmeye zorlanan 10 bin Uygur göçmenin, 2024 itibarıyla Kanada'daki farklı bölgelere yerleştirilmesini öngörüyor.

Parlamenter, oylamanın ardından yaptığı açıklamada "Bu, Uygur halkına yönelik insan hakları ihlallerini kabul etmediğimizin açık bir işareti" dedi.

Kanada, Çin'in Uygur Müslümanlarına yönelik politikalarını Şubat 2021'de "soykırım" diye nitelemişti.

"Yeniden eğitim kampları"

Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde zorla çalıştırma, işkence ve "yeniden eğitim kampı" adı altında alıkoyma suçlamalarıyla karşı karşıya.

İnsan hakları örgütleri, bölgedeki yaklaşık 1 milyon kişinin zorla toplama kamplarına ve hapishanelere yerleştirildiğini öne sürüyor. ABD de Uygurlara yönelik muameleyi "soykırım" olarak niteliyor.

Pekin yönetimiyse iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Öte yandan ABD merkezli mobil güvenlik şirketi Lookout, Pekin destekli bir hacker grubunun Android yazılımı görünümlü casus uygulamalarla Uygur Müslümanlarını takip ettiğini öne sürmüştü. Grubun, Afganistan ve Türkiye'deki Uygurları da hedef aldığı savunulmuştu.

Çin ise siber saldırı ve takip iddialarını defalarca yalanlamıştı.Independent Türkçe, Guardian, BNN Bloomberg

DAHA FAZLA HABER OKU