Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı: Dijital materyaller incelendi

Şüphelilerin mobil wi-fi cihazlar üzerinden hatsız telefonlarla ve Facetime ile iletişim kurdukları belirlendi

Fotoğraf: Sosyal medya

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma neticesinde tutuklanan Tolgahan D., ve Emre Y.'den elde edilen dijital materyaller üzerinde detaylı incemeler yapıldı. Burada elde edilen edilen veriler ile diğer faillerin dijital materyal verileri karşılaştırıldı.

Yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde önemli delillere ulaşıldı. Özellikle şüphelilerin cinayet öncesinde ve sonrasındaki konumlarının elde edilmesiyle operasyon düğmesine basıldı. Hem Tolgahan D., hem de Emre Y., yeniden gözaltına alındı. Tolgahan D., üçüncü kez, Emre Y. ikinci kez gözaltına alınmış oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daha önce uygulanan gözaltı işlemi sırasında Tolgahan D.’den alınan dijital materyaller üzerine yoğunlaşıldı. Sözkonusu inceleme neticesinde çarpıcı bulgulara ulaşıldı. 

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Tolgahan D.’nin saldırıdan sadece dakikalar önce, diğer şüphelilerle konum bilgisi paylaştığı belirlendi. Bu konumların; saldırganların eylem sonrası kaçış güzergahına ilişkin olabileceği değerlendirildi. Savcılık bu tespit ve yeni bulgular üzerine Tolgahan D., ve Emre Y.’nin gözaltına alınması talimatını verdi. Ve bu isimler tutuklandı.

Bu aşamadan sonra Savcılık, şüphelilerin eylem öncesi ve sonrasında kurdukları irtibatlar üzerine derinlemesine bir inceleme başlattı. Bazı şüphelilerin de takipten kurtulmak için mobil wi-fi cihazlar üzerinden hatsız telefonlarla ve Facetime ile iletişim kurdukları bulgusuna ulaşıldı. Bu görüşmeler de mercek altına alındı.

Haklarında yakalama kararı bulunan ve her yerde aranan şüphelilerin saldırı öncesi Başkent’in en kritik bölgelerinden biri olan Çukurambar’da keşif yaptıkları, saldırı sonrası da yakalanmadan kaçtıkları görüldü. Bu durum; bir güvenlik zafiyeti olup olmadığı sorusunu gündemde tutarken, şüphelilerin merhum Sinan Ateş’in adres bilgilerine nasıl ulaştığı da savcılık tarafından inceleniyor.


Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU