Bahçeli: AYM'nin zamana oynama teşebbüsü terörün değirmenine su taşımaktır

MHP lideri, HDP'nin başvurusunu gündeme alan yüksek mahkemeyi "AYM’nin davayı sulandırması doğru değil" ifadeleriyle hedef aldı

Fotoğraf: AA arşivi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), HDP'nin kapatılması istemli davada partinin "kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması" başvurusunu gündeme almasına tepki gösterdi. Bahçeli, başvurunun gündeme alınarak yüksek mahkemenin davayı sulandırdığı görüşünü savunurken “AYM’nin zamana oynama teşebbüsü terörün değirmenine su taşımaktır” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli'nin AYM'ye yönelik eleştirileri şöyle:

AYM’nin HDP’nin talebiyle 25 Ocak 2023 tarihinde kapatılma davasının seçim sonrasına bırakılmasını görüşecek olması adalet ilkeleriyle tamamıyla aykırıdır. Bu neyin görüşmesi? Neyin arayışı, neyin hazırlığıdır? AYM şehitlerimizin dökülen kanlarını da seçim sonrasına bırakmayı da görüşecek midir? HDP kapatılmalıdır, hem de vakit kaybetmeksizin. Bu bölücü ve terör yatağı kurutulmadı, hukuken defteri dürülmeli, kapısına kilit asılmalıdır. HDP’nin isteğiyle AYM’nin davayı sulandırması doğru değildir. Dağda beli kırılan bölücü terör örgütünün mahkeme kapılarındaki arayışından vazgeçilmelidir. AYM’nin zamana oynama teşebbüsü terörün değirmenine su taşımaktır.

"Zehirli yılanlar deliklerinden çıkıyor"

MHP lideri, konuşmasında "Türkiye diktatörlüğün eşiğinde: Erdoğan'ın İmparatorluğu üzerine özel bir rapor" başlıklı bir kapak hazırlayan The Economist dergisine de “Aleyhimize kurgular yapıyor. 14 Mayıs seçimleri yaklaştıkça zehirli yılanlar deliklerinden çıkıyor” ifadeleriyle tepki gösterdi.

NATO yorumu: Ölmeyiz

NATO’ya ilişkin tartışmalara değinen Bahçeli, “Türkiye'nin NATO'ya üyeliğini tartışmaya açmak isteyenler buyursun. NATO ile doğmadık, NATO'suz da ölmeyiz” ifadesini kullandı.

 

"Silahlara veda ne demektir?"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmaya tepki gösteren Bahçeli, şunları söyledi:

İP Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde, partisinin Diyarbakır 2’inci Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşma hiçbir vatansever vicdanın, hiçbir vatan evladının kabul edemeyeceği bir çirkinliktedir. Bu konuşma kötülüğün ve teslimiyetçiliğin manifestosudur. Demiş ki, “ben buraya rızanızı almaya geldim.” Demiş ki, “İyi Parti’yi Türkler, Kürtler, Zazalar kurdu.” Demiş ki, “mesele silahlara veda, kan dökmeye tövbe etmekse, mesele her türlü musibetin karşısında çelikten sarsılmaz biz olmaksa, biz varız.” İstisnaları ayrı tutuyorum, bir vesileyle siyasi ayrılık yaşadığımız, İP’te görev yapan bazı isimler bu sözleri nasıl hazmedeceklerdir? PKK’ya el uzatan bu zulüm planına nasıl onay vereceklerdir?

Silahlara veda ne demektir? Vedayı edecek kimdir? Bu şuursuzluğun esin ve ilham kaynağı kimlerdir? PKK mı, yoksa Türk askeri mi silahı bırakacaktır? Teröre boyun mu eğelim, bölücülere teslim mi olalım? Milliyetçiyim diyen hangi şahsiyet sahibi bu yıkıma, bu hıyanete, bu rezalete sessiz duracaktır? Akılları çelinip aramızdan kopartılanları aşama aşama PKK’nın kuyruğuna takmayı amaçlayanları kul affetse de Allah affeder mi? Şehitlerimiz affeder mi? Milletimiz hoş görür mü?

İP Başkanı’na silahlara veda sözlerini kullandıran, bu siparişi veren hangi mihraklardır? Türk milletinin etnik kimliklerden oluşan kabile formatına dönüştürmenin neresi iyiliktir? Neresi temizliktir? Neresi milliliktir?Zillet ittifakı, İp Başkanı eliyle PKK’yla mütareke mesajı vermiştir. Kılıçdaroğlu’nun Türk ordusuna hakaretinden sonra İP Başkanı’nın bu ihanet açılımını seslendirmesi tesadüf değildir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU