CHP'li Bayraktutan'dan Bakan Akar'a: Öyle bir defacto durum yarattınız ki bir mont giyiyorsunuz üzerinize, operasyonlar yapıyorsunuz

Bayraktutan, “Güneydoğu'da veya dış operasyonlarda yanınıza kuvvet komutanlarınızı alıyorsunuz, Silahlı Kuvvetler’in başkomutanı kimdir bilmiyoruz biz" dedi

Fotoğraf: AA

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, TSK’deki komuta kademesinin bozulduğunu belirterek, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a "Öyle bir defacto durum yarattınız ki bir mont giyiyorsunuz üzerinize, operasyonlar yapıyorsunuz, Güneydoğu'da veya dış operasyonlarda yanınıza kuvvet komutanlarınızı alıyorsunuz, Silahlı Kuvvetler’in başkomutanı kimdir bilmiyoruz biz" tepkisini gösterdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor.

“Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emir ve komuta yapısı bozuldu”

AK Parti iktidarında askeri hastanelerin kapatılmasına değinen Bayraktutan, “Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emir ve komuta yapısı bozuldu. Daha önce olmayan şeyler yapıldı Türk Silahlı Kuvvetlerinde. Bizim, buradaki komisyonda söz aldığımız zaman günlerce dile getirdiğimiz neydi? Askerî hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlanması, askerî yargının yeniden şekillendirilmesi, Millî Savunma Üniversitesi’nin kurulması, yeni bir yapı ortaya çıkarttı” dedi.

Başkomutanlık konusu üzerine ise Bayraktutan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, “Sayın Bakan, Anayasa'nın 117'nci maddesinde TSK’da başkomutanlık yetkisinin kime ait olduğu belli; Anayasa'nın 117'nci maddesi diyor ki ‘TSK’da başkomutanlık yetkisi, TBMM’nin manevi şahsiyetinde Cumhurbaşkanı tarafından Genelkurmay Başkanı’na verilir.’ Ben şimdi Sayın Bakan’a soruyorum; siz şimdi öyle bir defacto durum yarattınız ki bir mont giyiyorsunuz üzerinize, operasyonlar yapıyorsunuz, Güneydoğu'da veya dış operasyonlarda yanınıza kuvvet komutanlarınızı alıyorsunuz, Silahlı Kuvvetler’in başkomutanı kimdir bilmiyoruz biz. Buna gerek yok. Eğer sizin Genelkurmay Başkanı ile ve diğer komutanlarla alakalı bir güvensizliğiniz varsa o zaman o montu çıkartın, asıl yetkiyi komutanlara verelim” eleştirisini yaptı.

“Bu ordu Mustafa Kemal'in ordusudur”

TSK’nin terörle mücadelesini desteklediklerini belirten Bayraktutan, sosyal medyada gönderilen mühimmatın üzerinde bir cemaate selamla ilgili yazılar olduğu iddiasının yer aldığını belirtti. Bayraktutan, “Benim bildiğim Türk Silahlı Kuvvetleri, Mustafa Kemal'in ordusudur, selam verilecek bir yer varsa sarı saçlı, mavi gözlü dev adamın yattığı Anıtkabir'dir. Eğer, böyle bir şey varsa çıkın yalanlayın, ben de size teşekkür edeyim. Sayın Bakan, 15 Temmuz akşamı buraya geldiğiniz günü hatırlıyorum ben, ertesi günü... Biz o parlamentoya ilk gelen milletvekilleriyiz, bu parlamentoya gelerek hain terör örgütüne karşı ilk direnen milletvekilleriyiz. ‘Bu ordu kötüdür, diğer cemaatler iyidir’ diye bize hikâye anlatmayın, bu ordu Mustafa Kemal'in ordusudur. Siz Mustafa Kemal'in askeri misiniz, değil misiniz, onu bilemem ama bu ordu Mustafa Kemal'in ordusudur Sayın Bakan, onun gereğini yapın diyorum. Ordu içerisindeki bu tip yapılaşmalar eğer varsa… Bakın, 15 Temmuz’da çok tehlikeli bir darbe girişimi yaşadık. Allah korusun, böyle bir şeyi daha yaşamayalım. Emir komuta zincirini bozmayın” diye konuştu.

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU