ABD: Türkiye'nin operasyonları askerlerimizin güvenliğini tehdit etti

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder'in açıklamasında "Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden da endişe duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunurken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz" ifadesi yer aldı

Fotoğraf: AA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Sözcüsü Patrick Ryder yazılı açıklama yaparak Türkiye'nin hedef aldığı PKK/YPG unsurlarını "yerel ortak" olarak tanımladı.

Ryder, açıklamasında, "Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde, Irak'ta ve Türkiye'de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor. Bu tırmanış, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyonun IŞİD'i zayıflatmak ve yenilgiye uğratmak için yıllardır sürdürdüğü ilerlemeyi tehdit ediyor. Suriye'deki son hava saldırıları, Suriye’de IŞİD'i yenmek ve on binden fazla IŞİD tutuklusunun gözetimini sağlamak üzere yerel ortaklarla çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti" ifadesine yer verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ryder şöyle devam etti:

Hem Türkiye'de hem de Suriye'de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz. Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden da endişe duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunurken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.

ABD basınında yer aldı

İstanbul İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırının ardından Türkiye, Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki hedeflere yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı başlatmıştı.

ABD basınında, Türk savaş uçaklarının salı günü Haseke'nin kuzeyinde vurduğu bir PKK/YPG hedefinin, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargaha yakın bir yer olduğu iddia edilmişti.

Genelkurmay Başkanları görüştü

ABD'nin Suriye'de çoğu ülkenin kuzeydoğusunda olmak üzere, YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ile çalışan yaklaşık 900 askeri bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, Türkiye'nin hava harekatlarının yalnızca başlangıç olduğunu ve en uygun vakitte bir kara harekatı da düzenleneceğini açıklamıştı.

ABD ordusu tarafından dün yapılan açıklamada ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'nin Türk mevkidaşı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ifade edildi.

ABD ordusunun açıklamasında Suriye'den açıkça bahsedilmezken, Milley'nin görüşmede "ortak stratejik çıkarlar ile ilgili çeşitli unsurları ele aldığı" belirtildi.

Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunun ifade edildiği açıklamada "ABD stratejik ikili ilişkiye değer veriyor" ifadesi yer aldı.

 

 

AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU