Soylu: Milletimizin en ufak bir şey ödemesine gerek yok; her şeyi üstleneceğiz

Bakan Soylu, Düzce’de fırınların lokantaların açık olduğunu kaydetti

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesi Düzce’de, “Şu anda spor salonlarımızın hepsi açık. Bütün yemek araçlarımız, aynı zamanda fırınlarımız, lokantalarımız, hiçbir şey konusunda milletimizin en ufak bir şey ödemesine de gerek yok. Biz, her şeyi üstleneceğiz. Yeter ki bu travma geçsin” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Süleyman Soylu, 5.9 büyüklüğünde depremle sarsılan Düzce’deki son duruma ilişkin akşam saatlerinde açıklama yaptı.

Soylu, şöyle konuştu:

Kızılay’ından AFAD’ına, belediyelerimize kadar bütün kurumlar ellerinden geleni yapıyorlar. Hasar tespitleri yapılıyor, yapılmaya devam edecek. Bize Sayın Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı var: ‘Buradan çıktığımız zaman kimsenin zihninde depremde yaşadığı travma kalmamalı. Hem milletimizin birbirine şefkati hem devletimizin birbirine şefkati kalmalı. Aynı zamanda eksiklikler ne varsa giderilmeli.’ Biz de bunu sağlamaya çalışıyoruz. Biz, güçlü bir devlete mensubuz. Bu gece bir endişe elbette ki var, olacak. Çünkü sabaha karşı büyük bir korku yaşandı. Şu anda Çilimli’den Cumayeri’ne kadar, yani Gölyaka’dan Düzce merkeze kadar çadırlarımız kuruldu, kurulmaya da devam edecek. Kim istiyorsa da ona yardımcı oluyoruz. Milletimizden eksik bırakacağımız hiçbir şeyimiz söz konusu olmaz. Şu anda spor salonlarımızın hepsi açık. Bütün yemek araçlarımız, aynı zamanda fırınlarımız, lokantalarımız, hiçbir şey konusunda milletimizin en ufak bir şey ödemesine de gerek yok. Biz her şeyi üstleneceğiz. Yeter ki bu travma geçsin.

“Yüzde 75-80’i yenilenmiş bir yapı stoğuyla karşı karşıyayız”

Çünkü 1999’da, hakikaten herkesle konuştuğumuzda, ‘tekrar o günler gelir mi’ diye endişe ettiğimiz bir durum söz konusuydu. Ağır bir travmaydı, büyük bir depremdi. Türkiye, orada elde ettiği tecrübelerle, orda attığı adımlarla hakikaten büyük işler yaptı. Yüzde 75-80’i yenilenmiş bir yapı stoğuyla karşı karşıyayız. Bu, bizim için örnektir hem kentsel dönüşüm hem yenilenme açısından hem bu yapı stoğunun yeni olması açısından. Demek ki yapılınca oluyor. Deprem oluyor ama önemli olan burada can kaybıyla karşılaşmamamız ve bütün ekiplerin anında müdahalesi.  

“Türkiye’de 28 bin toplanma alanı var”

Biz, afet bölgesindeyiz. Bunu kabul edeceğiz. Bir saat sonra depremin olmayacağını kimse taahhüt edemez. Biz, riskleri belirleyeceğiz ve ona göre tedbirler alacağız. Milletimize de bu afetle karşı karşıya kaldığı zaman hangi hayat kurtarıcı adımları atması gerektiğini söylemek zorundayız. Türkiye'de bugün 28 bin toplanma alanı var. Kamu binalarında kayda değer bir hasar yok. Ufak tefek çatlaklar bulunuyor. Riskli bulunan binalarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız tespitlerini yapıyor.

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU