CHP Milletvekili Başarır hakkında İçişleri Bakanı Soylu'yu tehditten fezleke

Fezlekede, Başarır'ın, Edremit Belediyesi’nce düzenlenen 5. Edremit Kitap ve Kültür Sanat Fuar programındaki sözlerine yer verildi

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Edremit Belediyesi’nce düzenlenen etkinlikteki konuşmasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik beyanlarından dolayı CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında "tehdit" suçundan fezleke düzenledi.

Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan fezlekede, Başarır'ın, Edremit Belediyesi’nce 20 Ağustos 2022'de düzenlenen 5. Edremit Kitap ve Kültür Sanat Fuar programındaki konuşmasına yer verildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şikayete konu beyanların bazı basın-yayın organları ve internet haber sitelerinde de yer bulduğu kaydedilen fezlekede, Soylu'ya yönelik söylemlerle tehdit suçunun yasal unsurlarının oluştuğu belirtildi.

Fezlekede, "27. Dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın tehdit suçunu işlediğine dair hakkında fezleke tanzimini gerektirir yeterli ve kanuni delilin mevcut olduğu, bu nedenle adı geçen milletvekili hakkında Anayasa'nın 83. maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği." değerlendirmesinde bulunuldu.

Fezleke, TBMM'ye ulaştırılmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

Ona asla af yok

Başarır konuşmasında “…Birçok milletvekili yargılanacaktır. Ama bir kişi özel yargılanacaktır; o da Süleyman Soylu, olayı başlıyor. Ona af yok. Ona asla af yok, bunu bilin" demişti.

Edremit'teki kitap fuarında yaptıkları konuşmalardan dolayı CHP Ali Mahir Başarır'ın yanı sıra eski CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş ile TİP Genel Başkanı Erkan Baş hakkında soruşturma başlatılmıştı

 

AA, Independet Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU