"Aquaman" da Brezilya seçiminde tarafını belli etti

Lula ve Bolsonaro kozlarını 30 Ekim'de paylaşacak

Jason Momoa, Game of Thrones ve Aquaman'deki rolleriyle dünya çapında ün kazandı (AFP)

Aquaman karakteriyle tanınan Amerikalı aktör Jason Momoa, Brezilya'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Lula da Silva'ya destek mesajı gönderen Holywood ünlülerine katıldı.

Momoa, Instagram hesabında solcu Lula'nın mevcut Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'ya karşı önde olduğunu gösteren bir anket sonucunu paylaşarak kalp işaretleri kondurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Anketlere göre, Lula'nın 30 Ekim'deki seçimi yüzde 52'ye karşı yüzde 48'le kazanması bekleniyor. 

Daha önce ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Marvel Sinematik Evreni'nin Hulk karakterini canlandıran Mark Ruffalo ve Yıldız Savaşları oyuncusu Mark Hamill eski Cumhurbaşkanı Lula'nın göreve yeniden gelmesini dilemişti. 

Ruffalo video mesajında Brezilya'daki Amazon yağmur ormanlarının küresel iklim değişikliğini yavaşlatmada çok önemli olduğuna değinerek şöyle dedi:

Yağmur ormanlarına ve oradaki yerli halklara olanlar önümüzdeki bin yıl boyunca bütün dünyayı etkileyecek... Şimdi yağmur ormanlarını korumaya en çok eğilen lider Lula.

Luke Skywalker rolünü oynayan Hamill, Twitter hesabında Brezilyalı liderin "Lula Skywalker" yazılı karikatürünü paylaştı.

Çevre konusundaki duyarlılık gösteren DiCaprio da Amazon ormanlarının önemine dikkat çekerek, Brezilyalıları sandığa gitmeye çağırdı.

İlk turda Lula da Silva yüzde 48, Jair Bolsonaro yüzde 43 oranında oy aldı. Özellikle bazı kırsal eyaletlerde tabanını koruyan Bolsonaro'nun beklenenden yaklaşık yüzde 10 fazla oy toplaması dikkat çekti.

Seçmen sayısı 156 milyonu bulan Güney Amerika ülkesinde 2 Ekim'de yapılan seçimde 120 milyon dan fazla kişi oy kullandı.

 

Independent Türkçe, AFP, American Journal

DAHA FAZLA HABER OKU