AK Parti'den istifa eden Fakıbaba konuştu: Meral Akşener ile iki kere görüştüm, çarşamba günü bana İYİ Parti rozetini takacak

Bu sabah sosyal medya hesabında AK Parti ve milletvekilliğinde istifa ettiğini duyuran Eşref Fakıbaba, İYİ Parti'ye geçeceğini söyledi

Eşref Fakıbaba / Fotoğraf: AA

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Şanlıurfa Milletvekili olarak görev yapan eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İYİ Parti'ye geçeceğini açıkladı. 

Fakıbaba bugün sabah saatlerinde hem partisinden hem de milletvekilliğinden istifa ettiği duyurdu. 

Daha istifanın yansımaları devam ederken Fakıbaba, Independent Türkçe'ye bir açıklamada bulundu. 

Normalde siyaseti bırakmayı ve emekli olmayı düşündüğünü ifade eden Fakıbaba, İYİ Parti'nin saflarında yer alacağını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Görüşmemizde beni ikna etti"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile daha önce bir araya geldiğini ve 3-4 saat eşi ve çocuklarıyla birlikte vakit geçirdiğini belirten Fakıbaba, "Samimi, dürüst, herkesi seven ve sayan bir insan. Demokrat bir kişi. Çok beğendik yapısını" dedi. 

Meral Akşener için "Fakıbaba neyse kendisi de öyle samimi" diyen Fakıbaba, "Görüşmemizde beni ikna etti. Bana 'Sen bize ve bölgeye lazımsın. Vallahi demokrat bir insansın. Seni seviyoruz. Yani seninle bizim Türkiye'de yapacak işimiz çok var' dedi. Bunun üzerine emeklilik düşüncemden vazgeçtim" diye konuştu. 

 "Kendisini çok samimi buldum"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kendisine "Gel bize. Seninle çok iyi şekilde ülkemizin hizmet edeceğimize inanıyoruz" diyerek partiye davet ettiğini anlatan Fakıbaba, şöyle devam etti: 

"Ben de hakikaten çok samimi gördüm. Benden geç olmasına rağmen bir ana, bir bacı gibi buldum kendisini. Beni ve ailemi hakikaten ikna etti. İkinci görüşmemizde de yine oturduk. Kendisine 'Beni çok etkilediniz. Size inanıyorum. Bu ülke düzelecek' diyerek görüşümü değiştirdiğimi söyledim. Kendisine 'Kararım belli. Ne olursa olsun sizinle beraber çalışacağım' dedim."

 

Eşref Fakıbaba
Eşref Fakıbaba / Fotoğraf: AA

 

"Bölgemi çok seviyorum, onların emrinde olacağız"

Fakıbaba, gelecek çarşamba günü Meral Akşener'in kendisine İYİ Parti rozetini takacağını ifade etti. 

"İnşallah orada da güzel hizmetlerimiz olacak" diyen Eşref Fakıbaba, şunlara söyleyerek sözlerini tamamladı: 

"Bölgemi çok seviyorum. İnsanlarımı çok seviyorum. Kürt'ünü, Türk'ünü, Arap'ını çok seviyor. İyi ve mazlum insanlar. Yani biz onların emrinde olacağız. Bu mesajımız çok önemli. Öyle Fakıbaba yalan konuşmaz. İçinden geldiği gibi konuşur. Ayrımcılık olmaz. Alevi'dir, Sünni'dir. Yok gayrimüslimdir, Müslümandır. Ya bunlar insanın insan olması önemli bizim için."

 

 

 

İstifaya götüren gelişme ve ayrılışın nedenleri 

Fakıbaba'nın istifasının perde arkası şöyle:

Yıl 2004'de AK Parti'den belediye başkanı seçilen Fakıbaba, partisinin kendisini aday göstermemesi üzerine seçimlere bağımsız aday olarak girdi ve Saadet Partisi'nin desteğiyle Şanlıurfa'da belediye başkanı seçildi.

Bu seçimlere damgasını vuran olay ise AK Partililerin "Ceket koysak seçtiririz" demeleriydi.

Bu "ceket" polemiği öyle bir hal aldı ki AK Parti'nin Şanlıurfa mitinginde Başbakan Erdoğan'ın yol güzergâhı üzerindeki bazı evlerin pencerelerinde, balkonlarında de ceketler asılmıştı.

Kentteki 'ceket' gerginliği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın miting konuşmasına da yansımış ve Erdoğan 'ceket' polemiğine şu sözlerle yanıt verdi:

Siyaset takım oyunudur, bireysel yapılmaz. Eğer bireysel yapmaya kalkarsanız yaya kalırsınız, o ile de hizmet veremezsiniz. Yolda gelirken gördüm 'beni yalnız mı sandınız' diyor. Kusura bakmasın da beyefendi, kendini zaten yalnızlığa itmiş. Seni belediye başkanı yaparken AK Parti güzel de hadi bir değişiklik yapacağız dediğimizde niye rahatsız oluyorsun? Başbakan'ı çok seviyorum kazanınca AK Parti'ye geçeceğim diyormuş, kusura bakma böyle bir şey yok. Bu trenden inen bir daha binemez.

Erdoğan'ın bu sözlerinin üzerinden yaklaşık 20 gün geçtikten sonra 2009 yerel seçimleri yapıldı.

Şanlıurfa'da Fakıbaba ile AK Parti'nin adayı Mehmet Oymak arasında büyük bir yarış yaşandı. Oyların yüzde 44,03'ünü alan Fakıbaba oldu.

Fakıbaba başkanlığı aldıktan şöyle konuştu:

"Halk bizi seviyor ve ayrılmak istemedi. İşimize devam edeceğiz. Ben hep diyorum, Başbakanımızı yanıttılar ve bu sonuçlar ile yanıltıldığı da tasdik edilmiş oldu. Benim halkımla hiçbir problemim olmadı. Problemim 8- 10 kişiydi. Onlar Başbakanımızı yanılttılar."

Aslında Şanlıurfa ile ilgili olarak "yanılttılar" cümlesi Fakıbaba'nın istifa etmesinin en önemli argümanını hala temsil ediyor.

Independent Türkçe'nin edindiği bilgilere göre Fakıbaba, Şanlıurfa siyasetinde il başkanının istifa ettirilmesi ve yeni il başkanının atanması başta olmak üzere alınan birçok kararda dışlandığını ve dikkate alınmadığını ifade etti. Urfa siyasetini belirleyen Yerliler (İsotçular), Araplar ve Kürtler ve aşiretlerin dengesine dikkat edilmediğine itiraz eden Fakıbaba'nın bu itirazları çok dikkate alınmadı.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de Şenyaşar ailesinin dükkanına ve Suruç Devlet Hastanesi'ne yapılan baskında Şenyaşar ailesinden 3 kişi öldürülmüştü. AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyi Celal Yıldız'ın da aralarında olduğu 4 kişi geçtiğimiz günlerde tutuklanmıştı. Fakıbaba bu olayla ilgili olarak ilk önce kendisine gelen bilgilere göre olaya "terör" dediğini ama daha sonra olayın aslını öğrendiğini ve 'Terör olayı' dediğim için kendimi affedemedim" demiş ve bu partisinde ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirmişti.

Fakıbaba'nın ilk istifa kararını AK Parti'nin büyük kongresi sırasında almıştı. Bu karar AK Partini'nin ve bölgenin en önemli gücüne sahip Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar tarafından durdurulmuştu. AK Parti kurmayları Gürpınar'dan bu işi durdurmasını istemiş, Fakıbaba'da baba dostu olan Gürpınar'ın ricasını geri çevirmeyerek kararından vazgeçmişti. 

Üç hafta Umre ziyareti için Suudi Arabistan'a giden Fakıbaba, dönüşte istifa edeceğini söyleyince AK Parti kurmayları Fakıbaba'yı aradığı ve ulaşamadıkları belirtildi. Fakıbaba Türkiye'ye döndükten sonra kararını uygulayacağını ifade edince AK Parti'nin kurmayları ve bakanlar kendisine tekrar ulaşmaya çalışmış ancak kimsenin telefonlarını açmaması üzerine AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar evine giderek görüşme gerçekleşti ve Fakıbaba kararından vazgeçmeyeceğini ifade etti.

Fakıbaba'nın istifa kararının en önemli sebeplerinden biri de daha önce Cumhurbaşkanı'nın oturun sorunu çözün diyerek iki genel başkan yardımcısına talimat verdiğini ama iki genel başkan yardımcısının şu ana kadar kendisini aramadığını ifade ederek bu konuda oldukça kızgın olduğu belirtiliyor.

Fakıbaba'nın durumu AK Parti kurmayları tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aktarıldı. Fakat Erdoğan, Fakıbaba ile görüşmedi.

Bu gelişme sırasında Fakıbaba'nın parti içerisindeki rahatsızlığını bilen ve bölgede ailelerle görüşen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Fakıbaba ile görüştü ve onu partisine davet etti ve Fakıbaba bunun için zaman istedi ve kararını vermedi.

RTÜK üyeliğinin gündeme geldiği bu süreçte Fakıbaba'nın istifa etmeyeceğine inanan AK Parti kurmayları süreci takip etmeye başladı.

Ancak, AK Parti'ye katılan Mehmet Ali Çelebi'nin töreni sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocuklarla ilgili söylemi sonrası Fakıbaba istifa kararını hızlandırdı ve istifasını işleme koydu.

Fakıbaba'nın siyasette yoluna büyük bir olasılıkla İyi Parti'de devam edeceği, belli bir süre sonra bu katılımın sağlanacağı ifade ediliyor.

Fakıbaba'nın istifasıyla birlikte Şenyaşar ailesinden bir kişinin HDP'den milletvekili yapılacağı belirtilirken, Fakıbaba'dan önce Şanlıurfa'daki siyasetten rahatsızlıklarını ifade eden Kasım Gülpınar'ın da istifasını 45 gün önce sunduğuyla ilgili olarak Şanlıurfa basınına bilgilerin yansısa da bunlar teyit edilmedi

Fakıbaba'nın istifası ile birlikte AK Parti'de Şanlıurfa'ya daha önce dışarıdan siyasetçi getirildiği ve bir ağabey formülü üzerinden arayışların başladığı konuşulsa da bunun da tutmayacağı ifade ediliyor.

Eşref Fakıbaba kimdir? 

Birecik Lisesi'nden mezun olduktan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı.

1975 yılında lisans öğrenimini bitirdi. 1982’de İstanbul Taksim İlkyardım Hastanesi'nde genel cerrahi uzmanlığını tamamladı. 

Aynı yıl Iğdır Devlet Hastanesi'nde göreve başladı. İki yıl başhekimlik yaptıktan sonra 1984 yılında Birecik Devlet Hastanesi'ne geçiş yaptı. 

1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesi'ne tayin oldu.1997'de Fırat adlı dizide rol aldı.

1994-2004 yılları arasında on bir yıllık başhekimlik hizmetinin ardından 28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AK Parti’den belediye başkanlığına aday oldu ve kazandı. 

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise bağımsız aday oldu ve yine kazandı.

Sonradan Saadet Partisi'ne katılmış ancak Numan Kurtulmuş'un partiden ayrılış nedenini göstererek partiden istifa etti.

2015 milletvekili genel seçimlerinde Şanlıurfa milletvekili seçildi. 

2017-2018 yılları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı olarak kabinede yer aldı.

20 Ekim 2022'de milletvekilliğinden ve AK Partiden istifa ettiğini açıkladı. 

İyi düzeyde İngilizce bilen Ahmet Eşref Fakıbaba, evli ve 3 çocuk babası.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU