Kılıçdaroğlu'ndan başörtüsü çıkışı: Kadınların giyim kuşamını, siyasetin tekelinden çıkartıyoruz

CHP lideri, beklenen açıklamasını yaptı

Fotoğraf: Twitter

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var!” dedi.

Kılıçdaroğlu, evinden başörtüsü konusu ile ilgili yeni bir video çekerek, “Uzun süredir ülkenin yaralarını kapatmaktan ve artık geleceğe güvenle bakmaktan bahsediyorum. Çok açık yaralar var. Ve bu yaralar bizi hep geçmişe tutsak ediyor” dedi.  

CHP liderinin videosunu paylaştığı masada, "Türk milliyetçiliğinin babası" olarak nitelendirilen Ziya Gökalp'ın Türkçülüğün Esasları kitabı ve tespih yer aldı.

“İktidar olduğumuzda devletin atacağı adımları şimdiden anlatmaya çalışıyorum. Helalleşme aslında tam da bu” değerlendirmesinde bulunan CHP lideri şöyle devam etti:

Halkımız birbirine düşürülmekten yorgun düştü. Kutuplaştırdılar, ayrıştırdılar, kamplaştırdılar, adeta düşmanlaştırdılar. Oysa devlet yaraları kapatacak ki millet olarak dünya ile rekabete odaklanalım. Büyüyelim, gelişelim. Her kapanan yara bizi birleştirecek, güçlendirecek ve ülkenin rekabet gücünü artıracak. Her adım, huzurlu, refah içinde büyüyen bir Türkiye demek. Onun için ben ucu nereye varacaksa varsın bu yaraları kapatmaya kararlıyım.

Geçen hafta CHP’lilere “yanımda mısınız” diye sorduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “Çünkü bu yaraları kapatmak cesaret istiyor. Cüret istiyor. Gönül istiyor. Gözü peklik istiyor. Gelecekte gençlerimiz bu sorunlarla boğuşmasın. Daha fazla enerji kaybetmesin. Kimsenin kalbi kırılmasın. Kimsenin gönlünde bir yara açılmasın diye bazen oy kaybetmeyi bile göze almak gerekiyor. Özetle bu yol yürek istiyor yürek. Siyaseten büyük yürek istiyor” dedi.

Başörtüsü çıkışı

“Türkiye'yi barıştırma yolu zor ve engebeli bir yol. Ve bu yolda hep beraber yürümek zorundayız. Bu yaralardan biri de başörtüsü mevzusu. Burada bizim de yanlışlarımız oldu geçmişte” diyen Kılıçdaroğlu, “Ama değişmeyi, öğrenmeyi bildik. Şimdi bir sonraki aşamaya geçme zamanı. Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı. Konuyu devlet ciddiyetiyle çözme ve siyasetçilerin iki dudağı arasından çıkarma zamanı. Evrensel hukuk ilkeleriyle uyum içinde bir kanuni çerçeve oluşturduk. Kadınların giyim kuşamını, siyasetin tekelinden çıkartıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız. Yarın itibariyle bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi, grup toplantımızdan hemen sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağız. Cumhuriyet Halk Partisi grubu eksiksiz, amasız, fakatsız ve yüreklice bu kanun arkasında duracaktır. Sarayın da samimiyet turnusolu bu. Bakalım onların tutumu ne olacak? Türkiye'nin yaralarını bir bir kapatma konusunda yol arkadaşlarım benimle. Türkiye'nin çok kanayan yaralarını kapatma konusunda da. Biz daha cesur olacağız. Bundan en ufak bir şüphem yok. Ve sevgili halkım, bu zor ama zor olduğu kadar da hakiki olan yolculukta sizi de yanında görmek istiyorum.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU