Özgür Özel: AK Parti'de o gün de bugün de görev yapanlar, çift el kaldırıp oy vermiş, Mersin saldırganını da salıvermiş

CHP Grup Başkanvekili Özel, Mersin'de polisevine yönelik saldırıyı gerçekleştiren Dilşah Ercan'ın 2013'te 4. Yargı Paketi ile serbest bırakıldığını açıkladı. Özel, "PKK ile görüşmelerin en üst düzeyde sürdürüldüğü süreçte çıkarılmış" dedi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP'nin tutuklu gazeteciler raporunun, 23 Temmuz 2013'te yayımlandığını, terörist Dilşah Ercan'ın 11 Mayıs 2013'te 4. Yargı Paketi ile serbest bırakıldığını belirterek, "Bu yargı paketini AK Parti Meclis'e getirmiş. Bugün bize tweet atanlar, AK Parti'de o gün de bugün de görev yapanlar, çift el kaldırıp oy vermiş, Mersin saldırganını da salıvermiş." dedi.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Mersin'deki saldırıyı gerçekleştiren teröristin isminin, CHP'nin gazetecilere ilişkin bir raporunda yer almasına yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Bu kişinin, rapor hazırlandığı sırada "gazeteci" olarak cezaevinde bulunduğunu anlatan Özel, şunları kaydetti:

Rapor, 23 Temmuz 2013'te yayımlanmış; bu kişi 11 Mayıs 2013'te 4. Yargı Paketi ile serbest bırakılmış. 'Barış süreci' olarak nitelendirilen PKK ile görüşmelerin en üst düzeyde sürdürüldüğü süreçte, cezaevlerini boşaltan yargı paketiyle çıkarılmış. Yargı paketini AK Parti Meclis'e getirmiş. Bugün bize tweet atanlar, AK Parti'de o gün de bugün de görev yapanlar, çift el kaldırıp oy vermiş, Mersin saldırganını da salıvermiş. CHP'nin raporunda, bir satır adı geçiyor, bize ne mektup yazdıysa onu vermişiz. Bunları, bizim rapordan 3 ay önce AKP'nin salıverdiğini kim niye haber yapmıyor?

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nedim Şener'e: Açıkla dersen açıklarım, inkar edersen açıklarım

Gazeteci Nedim Şener'in, raporda isminin yer almasına ilişkin "kendisiyle görüşülmediği" açıklamasında bulunduğunu ifade eden Özel, Şener ile cezaevinde yaptığı görüşmede tuttuğu notları basın mensuplarına aktardı. Şener'in görüşme sırasında ilettiği bir konuyu, "bugün utanacağı" için açıklamadığını söyleyen Özel, "(Açıkla) dersen açıklarım, inkar edersen açıklarım. 'Özgür Özel, CHP gelmedi. Bize ziyaret yok, benim üzerimden aklamayın.' Sen aklanacağın kadar aklanmışsın. AK Parti seni aklamış paklamış kardeşim. Ama yalan bir yere kadar." ifadelerini kullandı.

"Şehit ailelerine bağışlayacağız"

AK Parti yöneticilerinin rapora ilişkin açıklamalarını eleştirirken de Özel, "Üç oy için değecek mi? Bülent Turan seni bu mu kurtaracak? AK Partililer bu mu kurtaracak sizi? Sizden korkan beter olsun. CHP'nin vatanseverliğine, şehidine, gazisine, toprağına, bayrağına saygısının yanından geçemez, zekatı olamazsınız. Erdoğan bugün desin, bugün ortak, ittifak, kanal değiştirirsiniz. Bugün milliyetçisiniz, yarın her şeyi terk eder gider bambaşka bir düzlemde Erdoğan'ın karar verdiği kimse, onunla pazarlık eder, aşna fişne edersiniz" diye konuştu.

Özel, rapora ilişkin asılsız haber ve yorumlar hakkında CHP Genel Merkezinin yargı yoluna başvuracağını, ayrıca açacakları tazminat davalarını kazanmaları halinde bunu şehit ailelerine bağışlayacaklarını bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa ülkelerindeki enflasyon oranlarına ilişkin açıklamalarına değinerek, Türkiye'nin, Avrupa ülkeleri içerisinde en yüksek enflasyon oranına sahip olduğunu savundu.

Erdoğan'ın, başörtülü CHP üyelerine ilişkin sözlerini aktaran Özel, "Bu söz başörtüsünü siyasete alet etmenin, istismar konusu yapmanın, üzülerek söylemek lazım ki başörtülü kardeşlerimizi siyasette kendine tapulu gibi görmenin, bunun bir inanç değil bambaşka bir şey olduğunu iddia etmenin çarpık bir şeyi. Biz o kardeşlerimizin başörtüsüne, inançlarından dolayı saygılıyız." dedi.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU