Azerbaycan: Ermenistan ordusu Kelbecer ve Laçın'daki Azerbaycan mevzileri top atışına tuttu

Azerbaycan tarafı ateşkese rağmen Ermenistan ordusunun havan topu ve toplarla ateş açtığını duyurdu

Fotoğraf: AA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Kelbecer ve Laçın'daki Azerbaycan ordusuna ait mevzilerin, Ermenistan ordusunca top atışına tutulduğunu duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, "Ateşkese rağmen dün gece ve bu sabah saatlerinde Kelbecer ve Laçın'daki birliklerimiz, Ermenistan ordusunca havan topu ve toplarla ateş altına alındı. Buradaki birliklerimiz de misillemede bulundu" denildi.

Açıklamada, Azerbaycan mevzilerine belirli aralıklara ateş edildiği, Azerbaycanlı birliklerin de gerekli yanıtı verdiği kaydedildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki ülke askeri birlikleri arasında bir süredir yoğun çatışmalar devam ediyor.

Azerbaycan'dan yapılan açıklamada 12 Eylül gecesi, Ermenistan silahlı kuvvetlerine ait birliklerin Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Taşkesen, Kelbecer ve Laçın yönlerinde büyük çaplı sabotajlar gerçekleştirdiği kaydedilmişti.

Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği bildirildi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandığı kaydedilmişti.

Diğer yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Ermenistan saldırısı sonucu 50 askerin şehit düştüğünü duyurmuştu.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise dün Ermenistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada "An itibarıyla ölen 49 kişimiz var ancak bu nihai rakam değil" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da iki ülke arasındaki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Blinken, dün yaptığı yazılı açıklamada "ABD, Ermenistan'daki yerleşim yerlerine ve sivil altyapıya yönelik bildirilen saldırılar da dahil olmak üzere, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışma haberlerinden derin endişe duymaktadır. Uzun zamandır açıkça belirttiğimiz gibi, bu sorunun askeri bir çözümü olamaz. Her türlü askeri çatışmaya derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU