Karamollaoğlu "6'lı masa" ifadelerine açıklık getirdi: Sözlerim çarpıtıldı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu "Kimse bir kelimenin hemen alıp, çarpıtılmasını yaparak, buradan bir şeyler ve yanlış neticeler çıkarmaya teşebbüs etmemeli" dedi

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, altılı masaya ilişkin "6'lı masanın eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı" ifadelerinin çarpıtıldığını söyledi. 

Karamollaoğlu dün Bursa ziyaretleri sırasında yaptığı bir açıklamada "Seçime koalisyon olarak mı gireceksiniz?" sorusuna,"Koalisyon diye bir şey yok artık aslında. Yani 6'lı masa benim kanaatimce devam eder. Ama 6'lı masanın eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı. Seçim kanununda değişiklik yapılınca yani beraber olmanın getirdiği ekstradan avantaj kalktı" yanıtını vermişti.

İfadelerine açıklık getirden SP lideri Karamollaoğlu şunları kaydetti:

İttifakların eskisi kadar önemi olmadığını söylemiştik. Bunun sebebi de iktidarın bu konuda yaptığı değişiklikler. Ancak bunun hiçbir faydası yok, hiçbir önemi yok demedik. 6'lı masa çalışmaları bundan sonra da devam edecek. İster istemez bir dayanışma içerisinde. bizim amacımız ilk kademede sistemi değiştirmek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Meclis'te çoğunluğunuz olmazsa; birçok siyasi parti bir araya gelip, bir hükümet kurmaya mecbursunuz"

Başkanlık sisteminin istismara açık bir sistem olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, "Tek kişinin dediği oluyor. Başka kimseyle müzakere edilemiyor. Meclis'in önemi kalmadı. Halbuki biz bunu yeniden değiştirmek, tek kişiye her şeyi endekslememek, mutlaka bir istişare kurumunun olmasını temin etmek arzusundayız. Bu ittifaklara imkan veren değişiklikler yapılmadan önce de zaten bir araya gelip, bu konuları görüşüyorduk. Referanduma giderken de bir araya gelmiş, bu referandumun faydalı olmadığını, geçmemesi icap ettiğini söylemiştik. Ama o zaman milletimiz, sözlerimize pek iltifat etmedi. Şimdi herkes, büyük bir çoğunluk görüyoruz ki; ittifaklar bu memlekete bugünkü haliyle büyük bir fayda sağlamıyor. Ama hiç ittifak olmayacak mı? Meclis'te çoğunluğunuz olmazsa; birçok siyasi parti bir araya gelip, bir hükümet kurmaya mecbursunuz. Bugün için bu da bu manaya geliyor zaten"diye konuştu.

Karamollaoğlu şöyle devam etti:

6'lı masanın toplantıları da bu hafta sonunda bildiğimiz gibi bizim ev sahipliğimizde yapılacak.

Bu devam edecek kanaatindeyim. İnşallah memleketimizde hayırlı bir değişiklik ve gelişme olur diye ümit ediyorum. Kimse bir kelimenin hemen alıp, çarpıtılmasını yaparak, buradan bir şeyler ve yanlış neticeler çıkarmaya teşebbüs etmemeli diye düşünüyorum.     

 

 

 

Indepedent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU