Zeytinli Rock Festivali'nin iptaline sanatçılardan tepki: Yaşam hakkına müdahale ve özgürlüklerin kısıtlanması kabul edilemez

Festivale katılması planlanan müzisyenler iptal kararına tepki gösterdi

Fotoğraf: Twitter @MogollarOnline

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde 2014 yılından bu yana pek çok ünlü sanatçının katılımıyla yapılan "Zeytinli Rock Festivali’ne" bu yıl izin verilmedi.

“Türk rock müziğinin geçit töreni” olarak adlandırılan ve sekiz yıldan bu yana düzenlenen Zeytinli Rock Festivali; bu yıl 17-18-19-20-21 Ağustos tarihlerinde Burhaniye’de yapılacaktı.

5 gün boyunca on binlerce katılımcıyı ağırlayacak festivalde; aralarında Duman, Mor ve Ötesi, Athena, Sertab Erener, Manga, Cem Adrian, Selda Bağcan, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Ceza, Gökhan Türkmen’in de olduğu 70 sanatçı konser verecekti.

Heyecanla beklenen festival, Burhaniye Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

Kaymakamlığın organizasyon şirketine gönderdiği resmi yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

Milyon Yapım Organizasyon Firması olarak 17-21 Ağustos tarihlerinde İlçemiz Ali Çetinkaya Mahallesi 2554. Caddesi No: 41 adresinde bulunan alanda düzenlemeyi planladığınız Kamplı Zeytinli Rock Festivali talebiniz, daha önceki yıllarda yakın bölgede düzenlediğiniz Zeytinli Rock festivallerinde yaşanan güvenlik, asayiş, trafik, çevre sorunları, ortaya çıkan bu tür istenmeyen durumlar dolayısıyla vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikayet ve yakınmalar göz önüne alınarak; kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir.

Zeytinli Rock Festivali'nde sahne alacak sanatçılar yaşananlara tepki gösterdi.

Cahit Berkay: Irzına geçilen çocuklarla ilgili bir duruşu oldu mu?

2017 yılından bu yana Zeytinli Rock Festivali’ne düzenli olarak konser veren Moğollar’ın üyesi Cahit Berkay, müzik festivallerinin gençlerin nefes alması için bir ortam ve sanat alanı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Bu yasakla ilgili konuşacağız tabii ki. Ben şu pencereden bakıyorum: İnternette bu yasağın ne sebeple alındığına dair bir bilgi dolaşıyor, 'İlim Yayma Cemiyeti Balıkesir Şubesi' diye. Bir sürü şey yazmışlar, gerekçe olarak. Ama bir tanesi çok enteresan diyor ki 'Gelecekte ülkesine faydalı olacak iyi gençler, faydalı gençler yetişmesine engel olan bir festivaldir, bunun yasaklanması lazım.' Yani demek istiyorlar ki oradaki gençlerin bir araya gelip eğlenmeleri, özgürce müzik dinlemeleri dans etmeleri zararlı bir eylemdir.

Farz edelim ki iyi niyetliler. Daha geçenlerde bu yerleştirme sınavı vardı, soruların çalındığı ki daha önce kaç kere çalındı. O zaman bu cemiyet, gülmem geliyor aslında, bu cemiyet herhangi bir hassasiyet göstermiş mi, yahu bu sorular çalınıyor bu milyonlarca gencin geleceği karartılıyor, 'Bu konuda şöyle yapmamız lazım veya şöyle olması lazım' diye bir tavır koymuşlar mı?

İkinci bir şey daha var. Sen gelecekte ülkesine, vatanına faydalı gençler yetiştireceksin. Tabii ki her konuda hassas olmanız lazım orada da durumunuz duygularınızı ifade etmeniz lazım. Mesela birtakım kurslarda ırzına geçilen çocuklar, taciz edilen çocuklar basında günlerce ayyuka çıktı. Bu konuyla ilgili herhangi bir demeçleri oldu mu? Herhangi bir duruşları, tavırları oldu mu? Bunların amaçları, sadece bu, sadece yasak. Çünkü, gençlere onların kafasıyla zararlı olan şey müzik ve sanat. Özellikle sanat çerçevesi sanat başlığı altındaki faaliyetler bu gençleri ileride yanlış yollara sokacak, o yüzden bunlardan bu gençleri uzak tutmamız lazım. Buradaki samimiyeti artık dinleyenlere bırakıyorum. Ben bu pencereden alıyorum. Bu yasaklarla bu iş gitmez. Bugün yasaklarsın ama sindiremezsin, durduramazsın. Hayat akıyor hayat nasıl akıyor güzel akması gerekiyorsa güzel akmasını istiyorsanız sağlam faydalı nesiller yetiştirmek için onları biraz ilimle, bilimle, fen ile ve özellikle sanatla haşır neşir yapın. Yoksa o kafayla bir yere varamazsınız

Nejat Yavaşoğulları: Yaşam hakkına müdahale ve özgürlüklerin kısıtlanması kabul edilemez

Bulutsuzluk Özlemi'nin solisti Nejat Yavaşoğulları da festival yasağına tepkisini şöyle dile getirdi:

Zeytinli Rock Festivali, en son yasaklanan etkinlik oldu. Son günlerde sayıları artan festival ve konser yasaklamaları sudan ve kolay bahaneler ileri sürülerek yapılıyor. Tüm dünyada gerçekleştirilen ve ülkemizde de her zaman yapılagelmiş bu tür etkinliklerin yasaklanmaya çalışılması, bizi gelişmemiş ülkeler sınıfına sokuyor ne yazık ki. Yaşam hakkına müdahale ve özgürlüklerin kısıtlanması kabul edilemez. Bu yasaklamalar ile de huzurlu ve sürdürülebilir bir toplum yapısı oluşturmanın zor olduğunun farkında değiller midir acaba?

Aylin Aslım: Burası Afganistan değil

Şarkıcı ve müzisyen Aylin Aslım da festival yasağını "Utanç verici" diye nitelendirerek, şunları dile getirdi:

Parti destekli yaz konserleri Anadolu’nun şu an her kasabasında tam gaz devam ederken, 15 yılı aşkın süredir yapılan Zeytinli Rock Festivali gibi artık adı yapıldığı yöreyle bütünleşmiş bir festivale yasak konması gerçekten utanç verici. Bu yobaz girişimin, her köşesinde büyük harflerle 'Türkiye'nin aydınlık yüzü Burhaniye'ye hoş geldiniz' pankartları asılı. Burhaniye kasabasından çıkması ise ayrı bir Aziz Nesin öyküsü. Umarım bu saçmalıktan geri dönülür ve zaten gelecekleri çalınmış, karamsarlıktan bunalmış olan gençlerimiz, dünyadaki diğer insanlar gibi hakları olan özgürleştirici festival atmosferini deneyimleme imkânı bulabilirler. Bu yasağı koymaya kalkanlar kendi sonlarını hazırladıklarının farkında değiller. Müziği yasaklayamazsınız, burası Afganistan değil. Yetti artık.

Gökhan Özoğuz: Yasaklanma çabalarının sebebi bellidir

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz da Zeytinli Rock Festivali'nin yasaklanmasına "Toplumun huzurunu kaçıran tüm unsurlara, düzenbazlıklara, haksızlıklara karşı birlik olan gençlerin festivalidir. Yasaklanma çabalarının sebebi bellidir" sözleriyle tepki gösterdi. 

"İlim Yayma Cemiyeti ipat ettirdi" iddiası

Öte yandan  Festivalin İlim Yayma Cemiyeti'nin talebiyle iptal edildiği ileri sürüldü.

7 Ağustos'ta İlim Yayma Cemiyeti'nin Balıkesir şubesine ait olduğunu bilgilerine ekleyen bir Twitter hesabı, Zeytinli Rock Festivali'nin ahlakı bozduğu gerekçesiyle festivali istemediklerine dair bir açıklama paylaştı. Açıklamada 'gereğinin yapılmasını arz eden' dernek, "Gençlerimizin ve toplumun ahlakını bozması çevredeki halkın evlerine ve dükkanlarına zarar vermesi nedeniyle bu organizasyonun beldemizde yapılmasını istemiyoruz ifadelerini kullandı. 

Derneğin iptal edilmesini istemelerine gerekçe olarak yazdığı yazıda, "Alkolün, uyuşturucuların her türlüsünün kullanılıp, taciz, cinsel saldırı, fuhuşun aleni bir şekilde yapılıp, çıkan kavgalarda dükkanların, evlerin zarar gördüğü, yağmalandığı, alkolün etkisiyle kötü davranış ve hareketin sokaklarda yapıldığı, değerlerimizle hiçbir şekilde örtüşmediği ve gençlerimizi fesada sürüklediği için şiddetle kınıyoruz" denildi. 

 

 

 

 

ANKA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU