Can Ataklı: İmamoğlu aday olmayı aklından çıkardı galiba

“İmamoğlu ‘Seçilirse beni görevden alır’ diyerek bir anlamda ‘Seçimler sırasında ben işimin başında oturuyor olacağım, aday olmayacağım’ demek istemiş olmuyor mu?”

Fotoğraf: AA

Korkusuz yazarı Can Ataklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Tayyip Erdoğan tekrar seçilirse beni görevden alabilir” şeklindeki ifadesi “Aday olmayı aklından çıkardı galiba” diyerek yorumladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ataklı, bugünkü köşe yazısının ilgili kısmında İBB Başkanı İmamoğlu’nun Financial Times ile gerçekleştirdiği söyleşiyi hatırlatarak şunları yazdı:

Muhalefetin cumhurbaşkanları adayları henüz belli değil. Bir çatı aday mı bulunacak yoksa birkaç aday birden mi olacak henüz bilinmiyor. Ancak ismi aday olarak geçen birkaç kişi var biliyorsunuz. Bunlardan biri de Ekrem İmamoğlu.

Hâlâ aday olmakta ısrarlı mı bilemiyorum tabii ama İmamoğlu İngiliz Financial Times gazetesine verdiği mülakatla sanki artık adaylıktan vazgeçmiş gibi görünüyor. Çünkü İmamoğlu bu demecinde “Tayyip Erdoğan tekrar seçilirse beni görevden alabilir” demiş.

Erdoğan, İmamoğlu’nu ancak o makamda oturuyorsa görevden alabilir. İmamoğlu aday olursa zaten belediye başkanlığı bitmiş olacak, seçimi kaybederse bitmiş bir görevden alınması söz konusu olamaz. İBB Başkanı İmamoğlu “Seçilirse beni görevden alır” diyerek bir anlamda “Seçimler sırasında ben işimin başında oturuyor olacağım, aday olmayacağım” demek istemiş olmuyor mu?

 

Korkusuz, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU