Ukrayna'da Ruslara esir düşen Aiden Aslin, idam kararına karşı temyize gitti

Nottinghamshirelı adam Ukrayna ordusu için savaşıyordu

Aiden Aslin geçen ay "paralı askerlik faaliyetlerinden" dolayı hüküm giymişti (AP)

Britanya yurttaşı Aiden Aslin, Rusya destekli ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti'ndeki (DHC) bir mahkeme tarafından çarptırıldığı idam cezası kararı için temyiz başvurusu yaptı.

28 yaşındaki Aslin geçen ay, 48 yaşındaki Britanyalı hemşerisi Shaun Pinner'la birlikte "paralı askerlik faaliyetlerinden" hüküm giymişti.

İkili, Ukrayna'da Rus ve Rus destekli güçlere karşı Ukrayna ordusunda yabancı asker olarak savaşırken esir düşmüştü.

Üçüncü bir adam, Fas yurttaşı Saudun Brahim de Britanyalılarla beraber hüküm giymişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TASS haber ajansı cuma günü, ayrılıkçı bölgenin yüksek mahkemesinin Saadoun ve Pinner'ın avukatlarından temyiz başvurusu aldığını fakat bu noktada Aslin'in henüz temyiz başvurusu yapmadığını bildirdi.

Aslin'i temsil eden avukat Pavel Kosovan pazartesi yaptığı açıklamada temyize başvurulduğunu söyledi.

Avukat Kosovan, "Karara karşı temyiz başvurusu bugün yapıldı" dedi.

Bu yıl haziranda, uluslararası bir mahkeme Rusya'ya idam cezasının uygulanmasını önleme emri vermişti.

Perşembe günü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), şu anda Donetsk'te tutuklu olan Aslin ve Pinner'ın idamının ertelenmesi yönünde Moskova'ya talimat vermek üzere geçici tedbirler aldığını duyurdu.

AİHM, Rus hükümetinden iki hafta içinde, Rus yetkililerin iki Britanyalıyla ilgili hangi adımların atıldığını ve önlemlerin alındığını gösteren bilgiler sunmasını istemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, mahkumların cezalarının "Ukrayna için savaşan diğer paralı askerlere açık bir örnek teşkil edeceğini" söyledi.

Aslen Nottinghamshirelı olan Aslin ve Watfordlu Pinner'ın ailelerine ve avukatlarına göre, iki adam da Ukrayna'da ikamet ediyordu ve Rus istilasından önce birkaç yıldır bu ülkenin silahlı kuvvetlerinde görev yapıyordu.

Aslen Kazablankalı olan, Kiev üniversitesinde havacılık ve uzay teknolojisi okuyan ve geçen yaz Ukrayna ordusuna katılan 21 yaşındaki Brahim'in arkadaşları, Faslı adamın kendilerine "kahraman olarak ölmek" istediğini belirttiğini söylüyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU