Suudi Arabistan, hac hazırlıklarını gazetecilere anlattı

Suudi Arabistan, salgın 2020 ve 2021'de hac ibadeti için sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayına izin vermişti

Hac heyecanının yaşandığı Suudi Arabistan’da hükümet, hazırlıklarını dünyadan davet ettiği gazetecilere gösterdi.

Hac organizasyonu çerçevesinde sağlık hizmetlerini Mekke, Medine, havaalanları (sınır kapıları ile mikatlar) ve kutsal mekanlar (Müzdelif, Mina ve Arafat) alanlarında veren Suudi Arabistanlı yetkililer acil müdahale merkezinin kapılarını gazetecilere açtı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mina’daki acil müdahale merkezinde dünyanın farklı bölgelerinde  gelen gazeteciler Suudi Arabistanlı yetkililerden bilgi aldılar.

Aralarında Independent Türkçe’nin de bulunduğu gazetecilere acil bir müdahalede neler yapılacağıyla ilgili bilgi verildi.

Farklı verilen toplandığı ve analiz edildiği merkezde salgın hastalık çıkması durumunda nasıl müdahale edileceği anlatıldı.

Kovid-19 şartlarının hafiflemesiyle, 2020 ve 2021'de yurt dışından hacı adayı kabul etmeyen Suudi Arabistan makamları, bu yıl 65 yaş altında 1 milyon hacı adayını kabul edeceğini açıklamıştı. Bu doğrultuda Türkiye'ye 37 bin 770 kontenjan verilmişti.

Bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olması şartı aranıyor. Ayrıca Kovid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları gerekiyor.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU