Hüseyin Çelik: Bizim kurduğumuz bahçede birileri gecekondu yaptı, oradan abuk sabuk şeyler söylüyor

Eski Milli Eğitim Bakanı Çelik, “Kral çıplak demenin zamanıdır” diyen eski TBMM Başkanı Arınç için, “Sayın Arınç, vicdan sahibi bir insandır. Vicdanına, hukuka, demokrasiye uygun olmadığını düşündüğünü söylüyor” ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, KRT TV’de dün yayınlanan Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hükümetin şu an sürdürdüğü eğitim politikalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, Milli Eğitim Bakanlarının sürekli değişmesi nedeniyle eğitimde devamılılığın sağlanamadığını söyledi.

"Bizim başlattığımız icraatlar eğer devam ettirilseydi bugün çok daha farklı bir yerde olacaktık" diyen Çelik,  "Ben, burada Fatih projesini de sorguluyorum. Türkiye’ye bunun kadar yük getiren bundan daha yanlış bir proje olamaz. Sayın Bakan’ı çok gayretli buluyorum, işiyle ilgili buluyorum. Ama Sayın Bakan, AK Parti’nin yanılmıyorsam sekizinci bakanı. Bütün mesele burada. Bir devamlılık sağlanamıyor. En uzun bakanlık yapan benim. Özer, sekizinci bakan. Bu yaz-bozların AK Parti hükümetleri döneminde artık sona ermesi lazım" dedi.

YÖK'e yönelik eleştirilerde de bulunan Çelik şunları söyledi:

YÖK, 12 Eylül rejiminin, üniversiteleri kışla nizamına sokmak için kurduğu bir kuruldur. Ama YÖK ne zaman ki ‘Bizim YÖK’ümüz’ oldu, kaldırmaktan vazgeçtik, ‘Eski haliyle kalsın’ dendi. Ben bunu her mahfilde söylüyorum; yanlıştır. Bizim elimize geçti, ‘O zaman eski haliyle kalsın’ deniyor. Benim itiraz ettiğim budur. Türkiye yüksek öğretimine yapılabilecek en büyük iyilik, YÖK’ün derhal kaldırılmasıdır. Dünyanın her yerinde ‘üniversitelerarası kurul’ işlev görüyor, yeterlidir. YÖK, gestapo şefliği işlevi görüyor.

"Almanya’nın efsane şansölyesi Merkel’in hiç şatafatını duydunuz mu?"

"Eğer bir ülkenin halkı geçim derdi içindeyken devleti yönetenler şatafat ve lüks içindeyse o ülkenin tipik bir 3. dünya ülkesi olduğu anlamına gelir" diyen Çelik, "Batı demokrasilerine bakın, vatandaşın seviyesi ile yönetenlerin refah seviyesi üç aşağı beş yukarı birbirine denktir. Siz, Almanya’nın efsane şansölyesi Merkel’in hiç şatafatını duydunuz mu? Böyle 250-300 arabalık, yarısı çakarlı arabalarla dolaştığını hiç duydunuz mu? Duyamazsınız. Şatafata karşıyım. Biz, bu konuda da son derece hassastık. Devlet bir bütün olarak, kamu binalarından tutun bütün harcamalarına varıncaya kadar kamu, çok ciddi israf içindedir" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "Kral çıplak demenin vaktidir" sözlerini de değerlendiren Çelik şunları söyledi:

Sayın Arınç, vicdan sahibi bir insandır. Aklına yatmayan, vicdanına yatmayan, demokrasiye uygun olmadığını düşündüğünü çıkıp bir yerde söylüyor. Bundan siz, memnuniyet duymalısınız. Hemen bir taraftan birileri saldırmaya başlıyor. Bülent Arınç Bey olsun, ben olayım, birçok arkadaşımız, AK Parti’yi kuran ve AK Parti’yi iktidar yapan insanlarız. Bizim kurduğumuz bahçede birileri gelip gecekondu yapmış, oradan abuk sabuk şeyler söylüyor. Bu benim de zoruma gidiyor, Sayın Arınç’ın da başkalarının da zoruna gidiyor.

Efendim ‘Kral çıplaktır’ ifadesi şudur; diyelim ki Türkiye’de yüksek enflasyon var bugün, ‘Bunu gör arkadaş’. Yani ben iktidar mensubuysam ‘Enflasyon yoktur’ demenin manası var mı? Enflasyon var. Hukuksuzluk, adaletsizlik var mı? Var. Bunun 50 çeşidi var. Ha bunu gördüğü halde, e benim iktidarım yapıyor diye ‘bunlar yoktur’ derseniz, siz kendi kendinizi kandırırsınız. Siz Alevileri yok saydığınız zaman, Kürtleri yok saydığınız zaman yok olmuyor ki. Siz, kendi kendinizi kandırıyorsunuz kardeşim. Dolayısıyla ‘Kral çıplaktır’ demek Ahmet’i, Mehmet’i hedef almak anlamına gelmez. Türkiye’de karşı karşıya bulunduğumuz gerçekleri görmek anlamına gelir. Yargı Tayyip Erdoğan’a sopa olarak kullanıldığı zaman CHP’liler alkışlıyordu. Kimse çıkıp demiyordu, ‘Ya arkadaş bu adama haksızlık ediyorsunuz’ diye. Bugün de biz demiyoruz.

"Osman Kavala'yı süründürüyoruz"

Cezaevinde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala ile ilgili de konuşan Çelik, "Osman Kavala haksız yere hapisteyse ve bunu söylemezsem vicdanımın gereğini yapmamış olurum. Önce Gezi’den dava açacaksınız, bundan beraat edecek, tam hapisten çıkacak, başka bir iddianame hazırlayacaksınız, ‘Sorosçu’ diyeceksiniz. Peki Açık Toplum Vakfı mıdır, Sorosçuluğunun sebebi? Yıllarca faaliyet gösterdi, kendileri kendi faaliyetlerine son verdi. Peki madem bu kadar ajanlık yapan bu derneği biz niye kapatmadık? Osman Kavala’yı süründürüyoruz, ama onun başkanına soru bile sorduk mu?" dedi.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU