Sri Lanka, gıda kıtlığına karşı memurlara cumaları tarla ekme izni verdi

Yurtdışında iş aramak isteyenlere de kıdem ve emeklilik maaşı kaybı olmadan 5 yıllığına ücretsiz izin sağlanacak

Ekonomik krizin yıkıcı etkileri, ülke çapında birçok protestoya neden olmuştu (Reuters)

Büyük bir ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka'da memurlara gıda kıtlığına karşı tedbir olarak evlerinde mahsul yetiştirebilmeleri için cuma günleri izin verilecek.

Pazartesi günü Başbakan Ranil Wickremesinghe, memurlara üç ay boyunca cuma günleri izin verilmesini öngören yasa tasarısını imzaladı.

Hükümetin açıklamasında, kararın ekonomik şartlar nedeniyle yaşanabilecek bir gıda kıtlığına karşı, memurların kendilerini ve aileleri besleyebilmek için sebze ve meyve yetiştirmeye teşvik edilmesi amacıyla verildiği belirtildi.

Söz konusu izin günleri için çalışanların maaşlarından kesinti yapılmayacağı da paylaşıldı.

Ayrıca yaşanan benzin kıtlığı sebebiyle memurların işe gidip gelmekte zorlandığı, uygulamanın bununla ilgili tasarruf yapılmasına imkan sağlayabileceği de ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

22 milyonluk ülkede yaklaşık 1,5 milyon kişi devlet memuru olarak çalışıyor.

Hükümet yurtdışında iş aramak isteyen kişilere, kıdem ve emeklilik maaşlarında kayıp yaşamadan 5 yıllığına ücretsiz izin imkanı verileceğini de duyurdu.

Bu hamleyle Güney Asya ülkesi, yurtdışında çalışan kişilerin ülkeye döviz göndermesini sağlamayı da hedefliyor.

Sri Lanka, BK'den bağımsızlığını kazandığı 1948'den bu yana en büyük ekonomik ve toplumsal krizini yaşıyor. 

Toplam borcu 51 milyar dolar olan Sri Lanka'nın 2026'ya kadar 25 milyar dolarlık dış borcunu ödemesi gerekiyor. Ülkenin bu yıl sonuna kadar ödemesi beklenen borç miktarıysa 7 milyar dolar.

Sri Lanka, temerrüde düşen borcun ödenebilmesi için IMF'le görüşmelerini de sürdürüyor.
 


Benzin kıtlığı ve elektrik kesintileriyle sarsılan Sri Lanka'da hükümet karşıtı gösteriler sonucunda Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs'ta istifa ettiğini duyurmuştu.

Protestocuların iktidardaki siyasetçilerin evlerine saldırı düzenlediği gösterilerin ardından 12 Mayıs'ta yeni başbakan olarak atanan Ranil Wickremesinghe ise ülkedeki durumun "iyileşme belirtileri göstermeden önce daha da kötüleşeceğini" söylemişti.

Halk, eski başbakanın kardeşi olan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın da istifasını talep ediyor.Independent Türkçe, Guardian, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU