Kılıçdaroğlu: Kelle koltuğunda muhalefet yapan bana, muhalefet nasıl yapılır öğretmeye çalışıyorlar

"Ya biz daha ölmedik. Sizin ne mal olduğunuzu biz gayet iyi biliyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan grup toplantısında konuştu. "Bu ülkenin adaletsizliğe tahammülü yok artık" diyen ve Adalet Yürüyüşü için "devam ediyor" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, kendisinin ve CHP’nin muhalefet tarzına yönelik eleştiri getiren bazı isimlere ise, "Biz daha ölmedik. Sizin ne mal olduğunuzu biz gayet iyi biliyoruz" diyerek tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Hakkı savunmak bile suç olmaya başladı"

"Adalet Yürüyüşü bizim tarihimizde değil dünya siyaset tarihinde önemli bir yere sahip. Bunu anlatırken duygulanırım. Bu konuya aslında hiç girmek istemedim ama. Açılış böyle olduğu için girmek zorunda kaldım" ifadelerini kullanan CHP lideri, "Bu ülkenin adaletsizliğe tahammülü yok artık. İnsanların düşünceleri kimlikleri inançları farklı olabilir. Ne istiyorsunuz? Hakkı savunmak bile suç olmaya başladı" diye konuştu.

"Adalet Yürüyüşü bir başlangıçtı, bitmiş değil"

Adalet yürüyüşünün bir başlangıç olduğunu ve henüz bitmediğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hakkımızı ala ala ve milletin desteğini ala ala o yürüyüşü sürdürüyoruz. Devam da edeceğiz. O yürüyüş bizi 6 lideri buluşturdu. Bu işin felsefesinde o var. Hepimiz hukuku, adaleti, hakkı istiyoruz. O yürüyüş sonucunda büyük kentlerin şu anda Türkiye'nin nüfusunun yüzde 54'ü CHP’li belediyeler tarafından yürütülüyor. Diğer partileri de katınca yüzde 65'leri buluyor. Bu yürüyüş bitmiş değil .En son kişi adaletsizlikten şikâyet etmeyinceye kadar bu yürüyüşü sürdürteceğiz. Bunu yapmıyorsak siyasetin anlamı ne?

Kılıçdaroğlu, "Bakın Pençe operasyonundan şehitlerimiz geliyor. Acılarını bile doğru dürüst yaşayamıyorlar. Bölücü örgüte karşı mücadele eden kahraman ordumuz güvenlik güçlerimiz hayatlarını veriyorlar. Bu ülkenin bağımsızlığı için terör olmasın bu topraklarda diye" şeklinde konuştu.

"Olay bir parti olayı olmayı çoktan aştı"

Vatandaşlara yaptığı "bize katılın" çağrısının sıradan bir çağrı olmadığını dile geitren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet istiyorsanız bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diyorsanız bu topraklarda beraber yaşayalım diyorsanız her evde tencere kaynasın diyorsanız, çiftçi alın terinin karşılığını alsın diyorsanız bize katılın. Bizi saraylarda yatarken biri yatacak yer bulamıyorsa bu haksızlığa dur demeniz gerekiyor diyorsanız bize katılın. Biz bunu istiyoruz. Temiz siyaset istiyorsanız bize katılın. Bu ülkede benim ödediğim vergiyi siyaset nereye harcıyor diyorsanız bize katılın. Siyasetin, parlamentonun kirlilikten arınmasını istiyorsanız bize katılı. Düşünün lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Geçmişte A partisi B partisi diyebilirsiniz. Bugün farklı bir noktadayız. Olay bir parti olayı olmayı çoktan aştı, olay artık Türkiye olayıdır. Türkiye geleceğidir" ifadelerini kullandı.

"Bu mudur adalet?"

Türkiye İstatistik Kurumu’na talimat verilerek enflasyonun düşük gösterildiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Ya dul ve yetime ne veriyorsun zaten. Ona bir göz dikiyorsun. İşçiye memura ne veriyorsun zaten. Ona bile göz dikiyorsun. Bir taraftan bu olurken öbür taraftan çetelere Avrupa’daki enflasyon farkını da ödüyorsun. İnsaf ya. Bu mudur adalet? Bu haksızlık yeter artık diyorsanız bize katılın beraber olalım. Küçük dereler nehirleri oluşturur ve o nehirler okyanusa akar. Biz artık okyanusa akmak zorundayız" dedi.

"Memleketi bu hale kim düşürdü"

Bir yolcu otobüsününfiyatının 6 milyon liraya yaklaştığını söyleyen Kemal Kılıuçdaroğlu, "Firmaları aradım. 9 ayda mazotun fiyatı 7 liradan 28 liraya çıkmış. Üniversitede okuyan bir öğrenci önümüzdeki bayram nasıl gidecek? İstanbul Otogarı'nda günde 2 bin 500 sefer çıkıyordu. Bugün ise bin 200. Gidemiyor, yolcu yok. Binemiyor kimse, pahalı çünkü. Memleketi bu hale kim düşürdü?'Nefes alamıyoruz' diyorlar. Akaryakıttan alınan vergi son 7 ayda 6 kat arttı. Her benzin istasyonu bir vergi dairesi. Vergi dairelerini kapatsalar aynı parayı alacaklar. Memleket bu hale geldi" şeklinde konuştu.

"Basın İlan Kurumu'nu Basın 'İnfaz' Kurumu’na döndürdüler"

"Ya gazetecilerden ne istiyorsunuz? Bir siyasetçinin vazgeçmeyeceği tek bir şey varsa da o da medyanın özgürlüğüdür" diyen ve Diyarbakır’da 21 gazetecinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Hangi gerekçesiyle içerideler. Evrensel gazetesi tam bin gündür Basın İlan Kurumu ilan vermiyor. Neden? Basın İlan Kurumu'nu Basın İnfaz Kurumu’na döndürdüler. Niye vermiyorsun kardeşim, saraydakiler rahatsız diye mi? Yeni Asya gazetesine 864 gündür ilan verilmiyor niye kardeşim? Hangi gerekçeyle cezalandırıyorsun?" diye konuştu.

"Kendi küfrünü millete alet edemezsin"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemcileri için kullandığı "sürtük" ifadesi için "Milletimizin diliyle konuşuyoruz" şeklindeki açıklamasına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan küfürbazdır. Kişi kendinden bilir ya işi. Milletimizin dilinden konuşuyoruz diyor. Milletimize de iftira atıyor. Bu millet ferasetli bir millettir. Milli kurtuluş mücadelesini veren bir millettir. Kendi küfrünü millete alet edemezsin. O küfürü burada doğal olarak söyleyemeyeceğiz, onun düştüğü çukura düşmeyeceğiz" dedi.

"Yarın bu hakaretler emin ol sana dönecektir"

Erdoğan’ın sözleri üzerinden Türkiye'nin genç muhafazakâr kadınlarına bir kez daha seslenmek istediğini belirten ve , "Bugün bunu söyleyen emin olun yarın size dönecek yarın hayat tarzınız üzerinden size küfür edecektir. Sakın unutmayın" diyen CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan bazı radikal kafaların baskısı ile sözleşmenizi elinizden aldı. O radikal kafalar istiyor ki muhafazakâr kadın güçlenmesin, iş hayatına katılmasın, haklarını almadın. O radikal kafalar sana ‘süslüman’ diyorlar. İş hayatına katıldığın için bunu sana söylüyorlar. Sana hayat şansı tanımak istemiyorlar. O radikal kafalar  nafaka da kalksın istiyorlar. Kadın köleleşsin baskı altında ezilsin istiyorlar. Yarın bu hakaretler emin ol bir süre sonra sana dönecektir. Çünkü radikaller Erdoğan'ı tehdit edip kadın haklarını gasp etmenin zevkini bir kez aldılar

"CHP eski CHP değildir"

Kılıçdaroğlu, "Genç muhafazakâr  kadın sevgili evladım sevgili kardeşim  yarın sana bambaşka yasaklar getirecekler. Onun için dur dememiz lazım. Birlikte dur dememiz lazım. Geçen sefer söyledim yine söylüyorum; bize katılın. Birlik olalım. CHP eski CHP değildir. CHP özgürlükçüdür. Siz de eski siz değilsiniz. Artık aynı özgürlüklere inanıyor aynı değerleri savunuyoruz" dedi.

"Biz daha ölmedik, sizin ne mal olduğunuzu gayet iyi biliyoruz"

Son zamanlarda sureti kendinden menkul bazı kişilerin türediğini, bunların bazılarının gazeteci, bazılarının ise araştırmacı formatında önlerine çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kastettiği kişilere şu sözlerle seslendi

Muhalefet nasıl yapılır kelle  koltuğunda muhalefet yapan bana, muhalefeti öğretmeye çalışıyorlar. Size bir hikâye anlatayım. Bir kadın kızı oturuyor, -işleri dedikodu yapmak bunların-, bütün komşuları hakkında bir sürü dedikodu uyduruyorlar. Akşam oluyor yoruluyorlar. Akşam oluyor anne diyor ki;  ‘biz bunları burada konuşuyoruz ama sakın başkalarının yanında bunları söylemeyelim, bizi bilenler de daha ölmedi’ diyor. Muhalefet dersi bize verenler şunu çok iyi bilsinler. Biz daha ölmedik, sizin ne mal olduğunuzu biz gayet iyi biliyoruz. Bütün haksızlıklar karşısında kalemini dahi oynatmayan, yazı dahi yazmayan, televizyona dahi çıkıp konuşmayan adam bize kalkmış muhalefet dersi veriyor. Biz kelle koltukta muhalefetimizi halkımızı için sonuna kadar yapacağız

Hataları olduğunda bazı kalem erbabının samimi olarak duygulandıklarını bildiğini de söyleyen Kılıçdaroğlu, "Dolayısıyla biz bizi samimi olarak eleştiren ama kalemini satmayan bütün yazar çizerlere saygılıyız. Ama kalemini satıp bize muhalefet dersi verenlere de dur diyeceğiz, kimsenin endişesi olmasın" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU