Yeni ekonomik adımlar, Türk Lirası’nda toparlama sağlamadı

Dolar, 17,2 Türk Lirası'nın üzerinde seyrediyor

Fotoğraf: Reuters

Dolar/TL, ekonomi yönetimi tarafından geçen hafta koordineli şekilde atılan adımların TL'de toparlanma yaratamamasının ardından 17,2 üzerinde yukarı yönlü baskı altında.

Ekonomi yönetiminin tüm sorunlara önlem almak için farklı alanlarda attığı adımların kamunun döviz dengesine belirgin bir etkisi olmadığından kısa vadede kur üzerinde önemli bir değişim yaratmadı ve TL'nin değer kaybını engelleyici bir etki hissedilmedi. 

Ekonomi yönetimi kredilerin maliyetini artıran, TL varlıkları özendirmeyi ve yabancı para varlıklara TL cinsi tahvil karşılığıyla caydırmayı amaçlayan adımlarını perşembe akşamı itibarıyla açıklamaya başladı, açıklamalar haftasonunda da devam etti. 

Dolar/TL, ekonomi yönetiminin koordine adımları ile 17 etrafında her iki yönlü dalgalandı ancak 17 seviyesinin altında kalıcı olamadı. Kur bugün 11.30'da 17,2450/17,2660 seviyesinde işlem gördü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yatırımcılar, bu hafta da başlıca merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için atacağı para politikası sıkılaştırma adımlarını izlemeye devam edecek. ABD ve Birleşik Krallık merkez bankalarının bu haftaki toplantılarında faiz artırımına gitmeleri beklenirken, İsviçre'de de sıkılaşma görülmesi olasılıklar dahilinde.

Piyasalar, Fed'in yarın başlayacak olan iki günlük politika toplantısında yüzde 80 ihtimalle 50 baz puan faiz artırımı gerçekleştireceğini fiyatladı. 75 baz puan bir artış gerçekleşme olasılığı ise yüzde 20 olarak öngörülüyor.

"TL'de satış baskısı sürecek"

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dışarıda riskten kaçış oldukça kuvvetli. Bu hafta Fed toplantısı yakından takip edilecektir. İçeride atılan adımların döviz açısından etkisi sınırlı. BDDK'nın ileri bir tarihte yapacağını açıkladığı swap adımı hariç döviz girişi sağlayabilecek adım yok diyebiliriz. Bu şekilde döviz dengesine ilişkin sorgulama devam ediyor. TL'de satış baskının sürmesini bekliyorum" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yurtdışı yerleşikler için düzenlenecek tahsisli swap enstrümanı ile yurtdışı yerleşiklerin, belirlenecek alanlarda kullanılmak üzere TL cinsi varlıklara erişim imkanının genişletileceğini açıkladı. İlgili adımın etkisi yeni döviz kaynağı yaratıp yaratamayacağı açısından takip edilecek. 

"Ciddi bir ödemeler dengesi krizi yaşanabilir"

Brown Brothers Harriman stratejisti Win Thin, Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında olduğunu belirterek, "Eğer faizlerin artmasına izin verilmezse Türkiye'nin TL'de değer kayıplarını daha da artıracak ciddi bir ödemeler dengesi krizi yaşayacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye'de uygulanan ekonomi ve kur politikasına ilişkin riskler nedeniyle oluşan endişe ile piyasalar uzun süredir baskı altında. TL Nisan sonundan beri yüzde 14'e yakın, yılbaşından beri yüzde 23,5'in üzerinde değer kaybetmiş durumda. TL geçen yıl da yüzde 40 üzerinde değer kaybetmişti.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU