Milliyet: 3600 ek gösterge için Erdoğan'a 3 alternatifli plan sunuldu

Erdoğan’a sunulan taslakta 3600 ek gösterge için birisi dar, ikisi geniş kapsamlı olmak üzere 3 alternatif olduğu ileri sürüldü

Başta polisler olmak üzere pek çok kamu çalışanı 3600 ek gösterge konusunda adım atılmasını bekliyor / Fotoğraf: Twitter

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 3600 ek gösterge çalışmasında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulan taslakta 3 alternatif seçenek bulunuyor. Hangi seçeneğin uygulanacağına Erdoğan karar verecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

3 farklı alternatif

3600 ek gösterge için dün son toplantı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapıldı.

Milliyet'te yer alana habere göre, toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de hazır bulundu. Edinilen bilgiye göre toplantıda birisi dar, ikisi geniş kapsamlı olmak üzere 3 alternatif değerlendirildi.

Dar kapsamda 4 meslek guru yer alıyor

Dar kapsamlı seçenek sadece polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmen olmak üzere 4 meslek grubuna yönelik düzenleme içerirken, diğer iki seçenek daha geniş memur gruplarını da içine alacak şekilde düzenlemeler öngörüyor. Hazırlanan taslak dün Erdoğan'a sunulurken, hangi seçeneğin uygulanacağına Cumhurbaşkanının karar vereceği ifade edildi.

3600 Ek Gösterge çalışmalarında ilk görüşme 16 Şubat'ta yapılmış, Bakan Bilgin'in başkanlığında hükümet temsilcileri ve Memur-Sen yetkilileri ile bir araya gelmişti. 16 Mart'ta yapılan ikinci toplantıda Memur-Sen, düzenlemenin tüm memurları kapsamasını isterken, 2200-3600 ve 3600-4800 ek göstergeler arasında yeni kademeler getirilmesini içeren talebini komisyona sunmuştu.

Emekliliği etkileyecek

Ek gösterge, kamu görevlilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en önemli kalemlerden biri. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösterirken, ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi de artıyor.

 

Milliyet

DAHA FAZLA HABER OKU