Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fitch terbiyesizlik yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin notunu BB-'ye indiren Fitch Ratings’in “terbiyesizlik yaptığını” söyledi, "Biz onların notlarına bakmayız. Onların not düşürmesi bizi o kadar da ilgilendirmiyor" dedi

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri, bazı yazar ve akademisyenlerle Vahdettin Köşkü'nde bir araya geldi.

Erdoğan, burada yaptığı açıklamalarda Fitch’in Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının “kaygıları artırdığını” hatırlatarak Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB-'ye indirmesi hakkında yorum yaptı.

Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar’ın aktardığına göre Erdoğan, Fitch’in not indirme kararı için şunları söyledi:

Biz onların notlarına bakmayız. Onların not düşürmesi bizi o kadar da ilgilendirmiyor. Yeter ki benim milletim notumuzu düşürmesin.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Enflasyon ve faiz hedefinin yıl sonuna kadar tek hane olacağını işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

Faizi ciddi manada düşüreceğiz. Faiz düştüğü anda enflasyonun da ciddi manada düştüğünü göreceksiniz. Hedeflerimizi belirledik, adımlarımızı da buna göre atacağız.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınan Murat Çetinkaya’ın yerine Murat Uysal, atanmıştı.

Erdoğan, Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından “Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik” demişti.

Murat Uysal’ın göreve gelmesi, faizde indirim beklentilerini daha da güçlendiriyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU