Ermenistan'dan Zengezur Koridoru açıklaması: Tutumumuz değişmedi

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Ermenistan topraklarında koridor mantığının işleyemeyeceğini söyledi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda Brüksel'de amlaşmaya varıldığı yönündeki açıklamasına Ermenistan tarafından yalanlama geldi / Kolaj: Independent Türkçe

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Nahçıvan bölgesiyle Azerbaycan arasında köprü görevi olacak olan Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda Ermenistan'la anlaşmaya varıldığını aktarmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Ermenistan topraklarında koridor mantığının işleyemeyeceğini söyledi.

Armenpress'e konuşan Grigoryan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Brüksel'deki görüşmede tarafların bir demiryolu ve otoyol inşası da dahil olmak üzere Ermenistan üzerinden bir koridor kurulması konusunda anlaşmaya vardıkları yönündeki açıklamanın sorulması üzerine şöyle yanıt verdi: 

Ermenistan Cumhuriyeti'nin tutumları değişmedi. Ermenistan topraklarında koridor mantığı ya da  ulaşım yolu işleyemez. Brüksel'de varılan tüm anlaşmalar,  bölgedeki ulaşım bağlantıların açılması ile ilgilidir. Brüksel'de varılan tüm anlaşmalar, geçmişte Ermenistan temsilcilerinin kamuoyuna yaptığı açıklamalarda yer alıyor. Toplantı sonucunda AB Konseyi Başkanı'nın yaptığı açıklamada da, bölgedeki ulaşım bağlantılarının açılması bağlamında sınır, gümrük kontrolü, geçiş ücreti tahsilatı, uluslararası transitte değinilen anlaşmaları görebilirsiniz. Bunlar "Ermeni Kavşağı" projesinin uygulanması için önemli konulardır ve Ermenistan hükümeti sürekli olarak bu yönde hareket edecektir

Aliyev anlaşmaya varıldığını açıklamıştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Brüksel'de pazar günü yaptığı görüşmede  Ermenistan'la hem demir yolları hem de kara yollarının inşası da dahil olmak üzere Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda anlaştıklarını bildirdiği açıklanmıştı.

Koridor planı

İkinci Karabağ Savaşı'nın sona ermesinden sonra Azerbaycan ve Türkiye, Nahcivan ile Azerbaycan'ı birbirine bağlayacak, Ermenistan topraklarından geçen bir koridorun açılması ve koridorda Ermenistan'ın kontrolünün olmaması konusunu gündemde tutuyor. Ermenistan ise tüm bölgede ulaşım yollarının sınır, gümrük kontrolü ve uluslararası transit  anlaşmaları çerçevesinde açılmasını savunuyor.

 

Agos, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU