Biden, TIME dergisine övgü dolu Zelenski yazısı yazdı

"Her konuşmamızda, Devlet Başkanı Zelenski'nin sesinde halkına olan görevine içtenlikle inanan, her gününü bu karanlık ve zor zamanda ulusuna liderlik etmenin kutsal sorumluluğuyla yaşayan bir adamın amansız kararlılığını duyuyorum"

Derginin 2022'nin en etkili kişileri listesi için yaptığı okuyucu anketi sonuçlarında Ukrayna Cumhurbaşkanı ilk sırada yer aldı (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, TIME dergisi için kaleme aldığı makalede, Ukrayna halkının Volodimir Zelenski'yle "cesaretlerine ve dirençlerine layık bir lidere sahip olduğunu" yazdı.

Biden, derginin 2022 yılı dünyanın en etkili 100 kişisi listesine Zelenski'nin dahil edilmesi vesilesiyle TIME'da yayımlanan kısa yazısında, eskiden oyunculuk yapan Ukraynalı siyasetçiye methiyeler dizdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Başkanı, Rusya'nın Kiev'i bombalamaya başlamasından iki gün sonra Zelenski'nin danışmanlarıyla birlikte kendi cep telefonundan çektiği videoda söylediği "başkan burada" sözünün "dünya genelinde yankılandığını" ifade etti.

Biden, "Her konuşmamızda, Devlet Başkanı Zelenski'nin sesinde halkına olan görevine içtenlikle inanan, her gününü bu karanlık ve zor zamanda ulusuna liderlik etmenin kutsal sorumluluğuyla yaşayan bir adamın amansız kararlılığını duyuyorum" dedi.

Zelenski'nin "yakın tarihin herhangi bir döneminden daha birleşik, daha kararlı ve daha amaçlı" olması için "özgür dünyanın uluslarına ilham verdiğini" söylen ABD Başkanı, Ukrayna Devlet Başkanı'nın "tarihe izini bıraktığını ve Ukrayna'nın varlığını uzun süre dayanacağını, halkının da uzun zamandır istediği demokratik geleceği eninde sonunda elde edeceğini dünyaya kanıtladığını" belirtti.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU