Erdoğan: İsveç'in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız, ipe un serme politikasından vazgeçilmeli

İsveç'in NATO başvurusu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Terörle mücadelede destek ve yaptırımlar başta olmak üzere Türkiye'nin haklı beklentileri karşılanmalıdır" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'ne katılarak konuşma yaptı.

Üretilen denizaltıların teknik özellikleri itibariyle göz doldurduğunu belirten Erdoğan, "Su altında 3 gün görev yapabilen denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Milli torpidomuz Akya'yı entegre ediyoruz. Hızırreis'in 2023'te, Selmanreis'in de 2027'de hizmete girmesini planlıyoruz. Bu seneden itibaren her yıl bir denizaltımızı hizmete alarak, 2027'ye kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız" dedi.

Erdoğan, savunma sanayinde yerlilik oranını en üst düzeye taşımayı planladıklarını belirterek, "Hedefimiz milli denizaltı projemizi hayata geçirmektir. Milli denizaltımız ile ilgili hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. İnşasına 2025'te başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Türkiye, müttefiklerinden beklediği desteği görmemiştir"

Erdoğan konuşmasında, Batı'ya yönelik de eleştirilerde bulundu.

"Dost bildiğimiz ülkelerin ihanetine, müttefiklerin ayak oyunlarına rağmen bunu başardık" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle ülkemize uygulanan haksız yaptırımları asla unutmadık. Teröristlere yönelik meşru harekatlarımız nedeniyle hedef konulduk. DEAŞ'la sahada göğüs göğüse mücadele ettiğimiz dönemde bile akla hayale gelmeyecek iftiralara uğradık. Bize parasıyla verilmeyen silahlar eli kanlı terör örgütlerine bedelsiz olarak onbinlerce TIR'la aktarıldı. 15 Temmuz gecesi demokrasimize kasteden, 251 evladımızı şehit eden FETÖ'cü alçaklar birçok Avrupa ülkesi tarafından korundu. Bu devletler demokrasi düşmanlarını sorgusuz, sualsiz bağırlarına bastı. Suriye'de terör elebaşıları kırmızı halılar serilerek karşılandı. Türkiye ne savunma ihtiyaçlarının giderilmesinde, ne de 40 yıllık terörle mücadelesinde müttefiklerinden beklediği desteği görmemiştir. Ülkemiz çoğu zaman gizli açık yaptırımlara, tehdit, baskı ve şantajlara maruz bırakılmıştır.

"İsveç ipe un sermekten vazgeçmeli"

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olma sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan şunları söyledi:

NATO'da ve üyesi olduğumuz diğer uluslararası kuruluşlarda oynadığımız hayati rol apaçık ortadayken kimi müttefiklerimizle hala yaptırımların kaldırılmasını konuşuyor, özellikle İsveç'in şu anda bize karşı yaptırım uygulamasını hiçbir şekilde bir kenara koyamayız. Bunların makul bir izahı da yoktur. İttifak dayanışmasının en üst düzeyde tutulması gereken bir dönemde ipe un serme politikasından vazgeçilmeli, terörle mücadelede destek ve yaptırımlar başta olmak üzere Türkiye'nin haklı beklentileri karşılanmalıdır. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak milli güvenliğimize dair hususlarda ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Niğde'de kazada hayatını kaybeden Sude Akkuş'un cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, AK Parti'nin Adana'da düzenlediği "Bir Gençlik Şöleni"nden dönen gençleri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu hayatını kaybeden Sude Akkuş'un Kocaeli'ndeki cenaze namazına katıldı.

Üniversite öğrencisi Akkuş için Kartepe ilçesindeki Merkez Park Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi. Törende, Akkuş'un ailesi cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

Cenaze töreninde Sude Akkuş'un annesi Gülşen Akkuş, babası Şaban Akkuş ve kardeşi Miraç Akkuş gözyaşı döktü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aile yakınlarının yanına giderek taziyelerini iletti.

Öte yandan camide Taliha Ustabaş isimli bir vatandaşın cenaze namazı da kılındı. İl Müftüsü Sinan Cihan tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından dualar edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazının kılınmasının ardından yaptığı konuşmada, Sude Akkuş ve Taliha Ustabaş'ı Hakk'a uğurladıklarını belirterek, "Adana'da bizler akşam bütün gençlerimizle çok coşkulu, heyecan dolu bir akşam yaşadık. Ertesi sabah bu elim trafik kazasını duyduk. Rabb'imden temennimiz odur ki inşallah bu genç yaşta ebediyete uğurladığımız Sude kızımız ve Taliha hanım için Rabb'im mekanlarını cennet eylesin diyorum. Taksiratlarını hasenata tebdil eylesin" dedi.

Aile üyelerine de baş sağlığı dileyen Erdoğan, şöyle konuştu:

Şuna her şeyden önce inanacağız. Rabb'im buyuruyor ki 'Ölümü de hayatı da biz sizleri imtihan için yarattık.' Bunun yaşı yok. Her an ölüme hazır olacağız. Bizim için ölüm bir yok oluş değildir. Ölüm aslında Müslümanlar için bir tebdili mekandır. Dünyadan ahirete irtihal. Gerek Taliha hanım gerek Sude kızımız için inşallah sevgili Peygamberimizin livaül hamd ismiyle müsemma sancağı altında buluşuruz. Bu duamızı yapıyoruz. Sabredeceğiz ve inşallah Sevgililer Sevgilisi'nin sancağı altında Rabb'im bizleri haşr-u cem eylesin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, trafik kazasına karışan otobüsün şoförüyle ilgili de şunları kaydetti:

Özellikle de Sude kızımızın olduğu otobüsteki şoförle ilgili yargı, gerekenler neyse bunların takibini yapıyor, yapacak ve bizler de bunun takipçisi olacağız. Bunu takipsiz bırakamayız. Temennim odur ki inşallah şehitler safında bu üç yavrumuzu Rabb'im Habibiyle haşr-u cem eyler. Sevgili Peygamberimize komşu eyler. Çünkü onlar çok iyi niyetle böyle bir yolculuğa çıkmışlardı ve bu yolculuğun maalesef sonu tabii böyle gerçekleşti.

Erdoğan, cemaatten, dünyaya müteallik haklarını helal etmelerini istedi. Helallik alınmasının ardından Erdoğan, "Allah sizlerden de razı olsun. Rabb'im inşallah cennetiyle cemaliyle müşerref kılsın" dedi.

Daha sonra, Taliha Ustabaş ve Sude Akkuş için dua edildi. Akkuş'un tabutuna da omuz veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baba Şaban Akkuş'un yanına giderek taziye dileklerini iletti. Sude Akkuş'un cenazesi, daha sonra İstasyon Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Adana'dan Konya'ya giden Hasan Akgül yönetimindeki 42 C 0641 plakalı otobüs, Adana-Niğde Otoyolu Güney köyü yakınlarında kontrolden çıkarak şarampole devrilmiş, kazada 3 kişi hayatını kaybetmiş, 41 kişi yaralanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU