Rusya Savunma Bakanlığı: Lviv bölgesinde ABD ve Avrupa ülkelerinden gönderilen silahları vurduk

Yapılan açıklamada, "Donbas’a gönderilmek için hazırlanan ABD ve Avrupa ülkelerinden gönderilen yabancı silah ve askeri teçhizatlar ile Ukrayna rezerv askeri birlikleri imha edildi" denildi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna'da savaştaki eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki hedeflere yönelik yüksek hassasiyetli silah kullandıklarını belirten Konaşenkov, "Denizden fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli 'Kalibr' füzeleriyle Lviv bölgesindeki Stariçi tren istasyonu civarında Donbas’a gönderilmek için hazırlanan ABD ve Avrupa ülkelerinden gönderilen yabancı silah ve askeri teçhizatlar ile Ukrayna rezerv askeri birlikleri imha edildi" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Konaşenkov, havadan ve yerden fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle Çernigiv bölgesindeki Desna ve Sumi bölgesinde Ahtırka yerleşim birimi yakınındaki eğitim merkezleri sahasındaki çatışma koordinasyonunu tamamlayan rezervlerin de vurulduğunu aktardı.

Havadan yüksek hassasiyetli füzelerle de 2 komuta ve iletişim merkezi, 30. Mekanize Tugayı birlikleri ve Donetsk bölgesindeki bazı depo ve alanların vurulduğunu belirten Konaşenkov, bu saldırılar sonucunda 470’ten fazla Ukrayna silahlı gücünün etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Konaşenkov, Harkiv bölgesindeki Merefa tren istasyonunda ABD ve Batı ülkelerinden gelen silah ve teçhizatların Donbas’a sevkiyatını sağlayan çekiş trafo merkezinin de yok edildiğini söyleyerek, Rus hava muharebe taktik birliklerinin askeri birlikler ve teknik araçların toplandığı 93 bölgeyi, Mıkolayiv bölgesinde de bazı cephanelikleri imha ettiği bilgisini paylaştı.

Füze ve topçu birliklerinin 224 askeri alanı ateş altına aldığını aktaran Konaşenkov, Harkiv ve Donetsk bölgelerinde 23 Ukrayna insansız hava aracını vurduklarını belirtti.

Konaşenkov, Ukrayna güçlerinin dün saat 10.00-11.00'de Smerç çok namlulu roketatarlar ile Herson’da yerleşim yerlerine yapılan saldırısını Rus savunma sistemlerinin engellediği bilgisini paylaşarak, Herson şehrinde Rus askeri birliklerinin olmadığını savundu.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU