"Kaçak okulda kadın sünneti" operasyonu: Birleşik Krallık'ta üç kişi tutuklandı

Batı Midlands'teki "tesiste gerçekleşmiş olabilecek olası yasadışı uygulamalardan" endişe duyan polis memurları tutuklamalar yaptı

(Temsili Fotoğraf / Unsplash)

Birmingham'daki bir kaçak okulda kadın sünneti yapıldığı şüphesiyle yürütülen soruşturma kapsamında üç kişi tutuklandı.

32 ve 61 yaşlarındaki iki erkek, memurların "tesiste gerçekleşmiş olabilecek olası yasadışı uygulamalardan" endişe duyması üzerine gözaltına alındı. Aynı soruşturmada Ofsted (Birleşik Krallık Eğitim Standartları ve Çocuk Hizmetleri Bürosu) müfettişlerinin ihbarı üzerine üçüncü bir erkek de tutuklandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Okulun yeri belirtilmedi ve soruşturmanın kesin gerekçeleri açıklanmadı.

Polis, olay yerinde bir yatak ve tıbbi malzemenin bulunduğu yönündeki doğrulanmamış haberler hakkında yorum yapmadı.

The Independent'a konuşan bir Ofsted sözcüsü, müfettişlerin kaçak olduğundan şüphelenilen okulu soruşturduğunu söyledi fakat vaka hakkında daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

West Midlands Polisi yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

10 Mayıs Salı günü saat 11.39'da bir kaçak okula dair haberleri araştıran Ofsted müfettişleri tarafından çağrıldık.

Tesiste gerçekleşmiş olabilecek olası yasadışı uygulamalarla ilgili endişeler vardı.

İncelemelerimiz çerçevesinde 32 ve 61 yaşlarındaki iki erkek, kadın sünnetine karıştıkları şüphesiyle tutuklandı ve o zamandan bu yana sıkı denetim altında kefaletle serbest bırakıldı.

Soruşturmamız kapsamında dün üçüncü bir kişi daha tutuklandı. Aynı şekilde sıkı denetim altında kefaletle serbest bırakıldı.

Bunun topluluk içinde yaratacağı endişeyi anlıyoruz fakat herhangi bir suçun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için hâlâ çalıştığımızı vurgulamak önemli. Ortak kurumlarla yürüttüğümüz soruşturmamız devam ediyor.

Bir kaçak okul bağımsız bir okul olarak faaliyet gösteren ancak Eğitim Bakanlığı'na kayıtlı olmayan bir okuldur.

Kaçak okul işletmekten suçlu bulunan herkes sınırsız miktarda para cezasına ve/veya 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Ofsted kamuoyunu kaçak olduğundan şüphelenilen okulları kendilerine bildirmeye teşvik ediyor.

Düzenleyici kurum 2016'da, 800'den fazla kurumun soruşturulmasına ve 4 kovuşturmaya ön ayak olan bir Kaçak Okul Görev Gücü kurmuştu.

Ofsted'in eğitimden sorumlu ulusal direktörü Chris Russell geçen yıl yayımlanan bir blog yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

Kurumlar yasal boşlukları suiistimal edip yasaların etrafından dolaşarak faaliyet göstermeyi öğrenirken hükümetin bunları etkili şekilde düzenleme kabiliyeti geride kalmaya devam ediyor.

Bu, bazı durumlarda söz konusu yerlerin göz önünde faaliyet göstermesi anlamına geliyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU