Gültekin Uysal, Soylu’nun Demokrat Parti’den ihraç sürecini anlattı

“Soylu FETÖ dediğimiz yapının propaganda sürecinde yer aldı"

Fotoğraf: AA

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 2010 yılında Demokrat Parti'den ihraç sürecini anlattı.

Halk TV'de Sözüm Var programına katılan Uysal'a Soylu'nun FETÖ gerekçesiyle Demokrat Parti'den ihraç edilip edilmediğini sordu.

Uysal şu yanını verdi:

Sayın Soylu 2010 yılıydı zannederim. Sayın Cindoruk'un genel başkan olduğu dönemde böyle bir süreç işledi. Biz o referandumun karşısındaydık. Sayın Soylu zaman zaman iktidarın FETÖ dediğimiz yapının da operasyonel kiralama yöntemiyle farklı farklı siyasi geleneklerden toplumsal meşruiyetlerini propaganda güçlerini artırmak için o propaganda sürecinde yer aldı. Kendisi öyle tercih etti. Sonrasında da Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Soylu ne demişti?

12 Eylül 2010’da yapılan referandumda o dönemki partisinin “hayır” oyu kararına uymayan Soylu, durumun “hukuksuz” olduğunu dile getirmişti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Zaman gazetesinin arşivlerdeki haberine göre Soylu, şunları söylemişti:

Despotik darbeci mantığı reddettiğim için 'evet' diyorum. Yıllarca bu ülkeyi bu anlayışla idare ettiler. Benden olmayanı ötekileştirme anlayışını benimsediler. 12 Eylül 2010'da beni partiden ihraç eden zihniyet tasfiye edilecektir. Anlıyorum ki bu hayır misyonunun kurucu babası malum sokağında rahat etmiştir. Bir parti tüzüğünü yazmayı dahi beceremeyen ve defalarca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ihtar alan anlayış beni ihraç etmiştir. 12 Eylül'den sonra da 27 Mayıs'ın zihni takibini gerçekleştiren bu anlayıştan hesap sorulacaktır.

 

Halk TV, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU