Plastik şişeler için otomatik geri dönüşüm makinelerini kullanan İngilizler 30 bin Sterlin kazandı

Çocukların ebeveynlerini makineyi kullanmaları için teşvik ettiği görülüyor

İngiltere’de tüketiciler, çöp oluşumunu azaltmak için düzenlenen ilk süpermarket projesinde, otomatik geri dönüşüm makinelerini kullanıp plastik şişeleri geri dönüştürerek 30,000 sterlinden fazla para kazandılar.

İzlanda Süpermarket Zinciri tarafından uygulamaya konan projede, dükkana getirilen her bir plastik şişe depozitosu için 10 penny değerinde kupon hediye ediliyor. 

Proje, Wolverhampton, Mold, Fulham ve Musselburgh gibi dört mağaza ve marketin Deeside’daki merkez ofisine makineler kurulmasını içeriyor.   

Projenin başladığı Haziran ayından bu yana 311,500 plastik şişenin geri dönüşümü yapıldı. 

Süpermarket yetkilileri, çocukların da proje ile “bilhassa ilgili” olduklarını ve bazılarının ebeveynlerini makineyi kullanmaları için teşvik ettiğini söylüyor. 

Konuyla ilgili konuşan Süpermarket Müdürü Richard Walker, marketin ürün paketlemede plastiği aradan çıkarmalarından bu yana plastiğin zararlarıyla savaşta liderlik ettiğini söyleyerek, “Mağazalarımızdaki otomatik geri dönüşüm makinesi projesi de bunun bir göstergesi” dedi. 

Walker , “Müşteri ilgisi ve projenin fonksiyonelliğiyle ilgili olarak çok değerli bilgiler edindik. Ve sonuçlardan net bir şekilde anlaşılıyor ki tüketiciler plastik sorunu ile doğrudan mücadele etmek istiyor ve ülke genelinde bir projenin destekçisi olabilirler” diye konuştu. 

İzlanda Süpermarketi, İngiltere’de otomatik geri dönüşüm makineleri kuran ilk süpermarket olma özelliğini taşıyor ancak diğer market zincirleri de aynı yolda ilerlemeye başladı bile. Tesco, Morrisons ve The Co-op firmalarının hepsi bu projeyi yürütüyor ancak henüz hiçbiri sonuçlarını açıklamadı. 

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/environment

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU