Ümit Özdağ'dan Mansur Yavaş açıklaması: Temas gerçekleştirmiş olsaydık bu komplo olurdu, doğru olmazdı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, "Mansur Bey, kendi bilgisi dışında olduğunu ifade ediyor, bu da doğrudur. Kendisiyle bu konuda en ufak bir temas gerçekleştirmedik" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı adayı olması yönündeki çıkışını devam ettirdi.

ABB Başkanı Yavaş, Özdağ'ın çıkışının ardından yaptığı açıklamada "Ben bu tür şeylere yorum yapmıyorum. Benim belediyecilik anlayışıma göre bir belediye başkanı sadece görevini yapmalı. Ne diğer siyasi partilere, ne genel başkanlarına laf söylemeli, içişlerine karışmalı, işini yapmalıdır. Herkesi kucaklayarak eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışıyorum. Bazen bu tür konuşmalara şahit oluyoruz ama çizgimi hiç bozmadım, hiçbir zaman cevap vermeyeceğim. Ben siyasetin içinde değilim, kendimi kamu görevlisi olarak görüyorum. Açıklamalar benim rızamın ve bilgimin dışında. Ben de görevimin başındayım" ifadelerini kullanmıştı.

Özdağ, Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında yaptığı açıklamada Mansur Yavaş'ın cevabını "normal karşıladığını" kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özdağ, "Biz Zafer Partisi olarak onu Zafer Partisi'nin adayı olarak göstermedik, kendisini göreve, adaylığa davet ettik. Millet İttifakı kendisini aday olarak göstermezse biz kendisine teklif götürürüz dedik. Asla kendisini bu aşamada Zafer Partisi'nin adayıdır diye takdim etmedik. Bu nezaketsizlik olurdu" diye konuştu.

"Mansur Bey'in bundan sonra olması gereken makamın en üst kamu makamı olması gerektiğini düşünüyoruz"

Özdağ şöyle devam etti:

Mansur Bey, kendi bilgisi dışında olduğunu ifade ediyor, bu da doğrudur. Kendisiyle bu konuda en ufak bir temas gerçekleştirmedik. Temas gerçekleştirmiş olsaydık bu komplo olurdu, doğru olmazdı. 

Biz Türkiye'de yapmış olduğumuz gözlem ve temasların, seçmen arasında Sayın Yavaş'ın isminin diğerlerini kat kat geride bırakacak şekilde ön planda olduğunu gördük. Bunun ayrışmış, düşmanlaşmış Türk siyasi hayatı için seçim sürecinde gerginliğin artacağını ön görerek, bunu yumuşak bir geçişle gerçekleştirmede Mansur Bey'in ideal bir konuma sahip olduğu gözlemini yaparak bunu kamuoyu ile paylaştık. Kamuoyundan aldığımız tepkiler de, anketler de gösterdi ki Mansur Bey hakikaten kat kat önde. Sadece o mu, hayır. Bu teklif günlerdir kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılıyor. Çünkü Mansur Bey'in arkasında ciddi bir kamuoyu desteği var. Hiçbir ismi geçen kişinin olmadığı kadar kamuoyu desteği var. 

Burada bir ret yok. Aday olmayacağım anlamına gelmez. Eğer yarın Millet İttifakı'nın 6 lideri toplanır, Yavaş'ı aday gösterirse Mansur Bey hayır mı diyecek? Demeyecek tabii ki. Mansur Bey'in yapmış olduğu açıklamada en ufak yanlış görmüyorum, kendi pozisyonunda Mansur Bey doğru şekilde hareket ediyor. Biz de Zafer Partisi olarak Mansur Bey'in bundan sonra olması gereken makamın en üst kamu makamı olması gerektiğini düşünüyoruz.  

 

 

 

Indepedentt Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU