İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 24 Şubat'tan bu yana 20 bin 550 Ukraynalı Türkiye'ye geldi

Çataklı, Türkiye'ye gelen Ukraynalıların Edirne ve Kırklareli'nde yurtlara yerleştirildiğini, ihtiyaçlarının AFAD tarafından karşılandığını kaydetti

Fotoğraf: AA (Arşiv)

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Türkiye'den gönderilen 5 tır insani yardım malzemesinin Ukrayna sınırında yetkililere teslim edildiğini bildirdi.

Çataklı, yaptığı yazılı açıklamada, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) 11 kişilik insani yardım ekibinin, göç hareketliliğinin başlamasıyla ihtiyaçları belirlemek ve Türkiye'den gönderilen yardımların eş güdümünü sağlamak üzere Romanya'nın Ukrayna sınırındaki Siret noktasına gönderildiğini belirtti.

İnsani yardım malzemesi taşıyan 5 tırın, 26-27 Şubat'ta Türkiye'den yola çıkarak, 1-2 Mart'ta Ukrayna sınırına ulaştığını ve yardımların burada ilgililere teslim edildiğini vurgulayan Çataklı, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanan insani yardım malzemesi taşıyan 5 tırın da 5 Mart'ta Türkiye'den yola çıktığını aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

20 bin 550 Ukrayna vatandaşı Türkiye'de

Göçnet altyapısı ve bilgisayarda parmak izi alma ekipmanlarıyla donanmış 2 hizmet tırı ve ilave personelin Edirne'ye, bir hizmet tırının da Kırklareli'ne sevk edildiğini bildiren Çataklı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Görevlendirilen personel tarafından sınır kapılarında geçişlerde kolaylık ve işlemlerin hızlı sonuçlanması sağlanmaktadır. Bu kapsamda 24 Şubat'tan bu yana tüm hudut kapılarımızdan 20 bin 550 Ukrayna vatandaşı Türkiye'ye giriş yapmıştır.

Ülkemiz ile Ukrayna arasında geçerli vize muafiyeti anlaşması kapsamında Ukrayna vatandaşları ülkemize pasaport veya kimlikle giriş yapabilmekte ve 90 güne kadar vize muafiyetiyle yasal olarak ülkemizde kalabilmektedir.

Çatışma dönemi öncesinde ülkemize yasal olarak giriş yapmış ancak çıkış yapamayan Ukrayna vatandaşlarına yönelik olarak ise ikamet izni başvurularında gerekli kolaylığın sağlanmasına yönelik valiliklere talimat verilmiştir.

Türkiye'ye gelen Ukrayna vatandaşları arasında 551 Kırım Tatarı ve Ahıska Türk'ünün de bulunduğu belirten Çataklı, bu kişilerin Edirne ve Kırklareli'nde yurtlara yerleştirildiğini, ihtiyaçlarının AFAD tarafından karşılandığını kaydetti.

İsmail Çataklı, Ukrayna'dan ayrılan bin 711 Azerbaycan, 447 Türkmenistan ve 62 Gürcistan vatandaşının da transit geçmek üzere Türkiye'ye geldiğini aktardı.

BM: 1 milyon 735 bin 68 mülteci Ukrayna'dan komşu ülkelere geçti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki mülteci krizine ilişkin çeşitli kaynaklardan edinilen verileri paylaştı.

Açıklamada, 24 Şubat-6 Mart arasında yarıdan fazlası Polonya'ya olmak üzere 1 milyon 735 bin 68 mültecinin Ukrayna'dan komşu ülkelere geçtiği belirtildi.

Polonya'ya 1 milyon 27 bin 603, Macaristan'a 180 bin 163, Slovakya'ya 128 bin 169, Moldova'ya 82 bin 762, Romanya'ya 78 bin 977, Rusya'ya 53 bin 300, Belarus'a 406 ve diğer Avrupa ülkelerine ise 183 bin 688 mültecinin geçiş yaptığı aktarılan açıklamada, bu rakamlara ilave olarak Donetsk ve Luhansk bölgelerinden 18-23 Şubat'ta 96 bin kişinin de Rusya'ya geçtiği kaydedildi.

BMMYK, Ukrayna'da durumun daha da tırmanması halinde 4 milyon kadar sivilin ülkeden kaçabileceği uyarısında bulunmuştu.

 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU