Kiev'de Rusya'ya karşı savaşan Çeçenler: Putin'den intikam almak için geldik

Kendilerine "Şeyh Mansur Taburu" adını veren grubun lideri Müslim Çeberlov, Rusya saflarında savaşan Ramazan Kadirov’un askerlerini ise Çeçen olarak görmediklerini söyledi

Şeyh Mansur Taburu'na bağlı Çeçenler, Rusya'ya karşı savaşmak için Mariupol'den Kiev'e geldi / Footoğraf: Yeni Şafak

Ukrayna'da Ruslara karşı savaşmak Çeçenler tarafından kurulan Şeyh Mansur Taburu'nun komutanı Müslim Çeberlov Yeni Şafak'a konuştu. Ukrayna'daki savaşı Çeçenistan'da yaşanan savaşın devamı olarak gördüklerini ifade eden Çeberlov, Kiev savunması için Ukrayna Devleti tarafından çağrıldıklarını ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rus ordusu ile birlikte hareket eden Ramazan Kadirov'u Çeçen olarak görmedikleri ifade eden Çeberlov, "Onlar da Rus ve bizim düşmanımız" dedi.

"Savaşa dahil olduk"

Çeberlov'un açıklamalarından satır başları şöyle:

2014'te Kırım'ın ilhak edilmesiyle başlayan savaşa katılmak için Mariupol'e geldik. Burada Cahar Dudayev ve Şeyh Mansur taburunu kurduk. 2015'te barış görüşmelerinin başlamasıyla pasif duruma geçmiştik. Savaşın başlamasıyla çatışmalara dahil olduk

"Putin rejiminden intikam almak için buraya geldik"

İki Çeçen savaşında dört lideri ve binlerce insanlarının şehit olduğunu söyleyen Çeberlov, "Putin rejiminden intikam almak için buraya geldik. Daha önce Mariupol şehrindeydik. Bu son çatışmalarla birlikte Ukrayna yönetimi bizden Kiev'e gelmemizi istedi. Şu an Kiev'deyiz. Ukrayna yönetimi ile ilişkilerimiz iyi. Asker sayımızı veremem ancak ilk başladığımızdan 2-3 kat fazlayız. Sayımız her gün artıyor. Avrupa'dan, Polonya üzerinden gelen Çeçenler var" diye konuştu.

tabur.jpeg
Tabur komutanı Müslim Çeberlov, Avrupa'daki Çeçenlerin, Polonya nüzerinden gelerek tabura katıldığını söyledi / Fotoğraf: Yeni Şafak​​​​​​​

 

"Dudayev söylemişti"

Amacımız Rusya'dan intikam almak. Ukrayna düşerse Rusya'nın yakın çevresindeki ülkeler egemenliklerini kaybedecekler. Çünkü 1994-95 yıllarında Cahar Dudayev bir kaç kere bu konuda uyarmıştı. Rusya'nın Çeçenistan'la kalmayacağını, Gürcistan, Kırım ve Ukrayna'nın da Rusya'nın işgale uğrayacağını söylemişti

"Rusya, kolay olacak zannetti"

Rusya'nın Ukrayna ordusunun 2014 yılındaki gibi hazırlıksız olduğunu, ordunun teslim olacağını düşündüğünü söyleyen Çeçen lkomutan, "Ukrayna büyük bir karşılık verince Ruslar afalladı. Birçok Rus askeri rehin düşüyor. Aynı şekilde askeri teçhizatlarını bırakıp kaçıyor. Savaşta SİHA'ların etkisi de çok büyük" dedi.

"Kadirov Çeçen değil Rus"

Putin'in desteklediği Kadirov'u Çeçen olarak görmediğini söyleyen Müslim Çeberlov, "Kadirov Rusya'nın en sadık askeri olduğunu dile getiriyor. Onu Rus olarak görüyoruz. Dolayısıyla onlar da bizim düşmanımız. Burada yaptığımız tüm operasyonları Ukrayna yönetimi ile istişare ile düzenliyoruz. Hiçbir şekilde Ukrayna'dan para filan almıyoruz" diye konuştu.

"Kiev çembere alınmadı"

Bölgedeki son askeri hareketliliği de aktan Çeberlov, başkent Kiev'in Rus askerleri tarafından çembere alındığı haberlerinin doğru olmadığını söyledi. Büyük çatışmaların devam ettiğine dikkat çeken Çeberlov, "Kiev'in çembere alındığına yönelik haberler kesinlikle yalan. Ruslar sadece Belarus tarafından gelen yola asker yığıyor. Şu anda en büyük çatışmalar orada devam ediyor. Diğer yollar açık. Ukrayna yönetimi direnmeye devam ederse Rusya'nın Kiev'i alması mümkün değil. Eğer Ukraynalılar burayı bırakıp çıkarsa Ruslar o zaman Kiev'i alabilir" diye konuştu.

 

Yeni Şafak

DAHA FAZLA HABER OKU