Kanada hava sahasına giremeyen Rus yolcu uçağı, 8 saatlik bir "hiçbir yere uçuş" gerçekleştirdi

Uçak Kanada hava sahasından geçecekti

Aeroflot 124 sefer sayılı uçuş yarı yoldan geri döndü (FlightRadar24)

Aeroflot, Ukrayna istilasına tepki olarak Kanada'nın Rus uçaklarının hava sahasına girmesini engellemesinin ardından 8 saatlik bir "hiçbir yere uçuş" gerçekleştirmek zorunda kaldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

New York'a giden SU124 uçuşu 27 Şubat Pazar günü Moskova'daki Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı'ndan saat 14.40'ta kalktı ve yolculuğunun üçte birinden fazlasını tamamladıktan sonra geri döndü.

Boeing 777, 4 saatin ardından neredeyse Grönland'a kadar varmışken Rusya'ya dönme kararı alındı.

Rus havayollarının hava sahasına girmesinin engellenmesinde ABD henüz Birleşik Krallık ve AB'nin izinden gitmese de Kanada'nın da aynı şeyi yaptığı haberi havayoluna uçağı geri çağırmaktan başka seçenek bırakmadı.

Aeroflot'un olağan düzende kullandığı Moskova-New York uçuş güzergahında uçaklar ABD'ye inmeden önce Finlandiya, İsveç, Norveç, Grönland ve Kanada üzerinden kuzey-batı yönünde bir rota izliyor.
 


Jetin artık Kanada hava sahasından geçemeyeceği haberi mürettebatın elinde fazla seçenek bırakmadı çünkü rotasının değiştirilmesi halinde uçağın New York'a ulaşması için muhtemelen yeterli yakıtı yoktu.

Uçak, planlandığı gibi JFK Havalimanı'na 10 saat 45 dakikalık bir yolculuk yapmak yerine hareket ettikten yaklaşık 8 saat sonra Moskova'ya geri döndü.

Öte yandan pazar günkü başka bir Aeroflot uçuşu hava sahası kurallarını çiğnemiş görünüyor.

Miami'den Moskova'ya giden 111 sefer sayılı uçuşun saat 13.55'te kalkması planlanıyordu. Uçak Kanada ve AB'nin Rus hava taşıtlarını yasaklamasının ardından havalandı.

Fakat uçuş takip internet sitelerine göre uçak yine de Kanada hava sahasından geçti.

Kanada Taşımacılık (Transport Canada) bir uyarı yayımlayarak ihlali "incelediğini" söyledi.

Aeroflot 111 sefer sayılı uçuşun bugün erken saatlerde getirilen, Rus uçuşlarının Kanada hava sahasını kullanması yasağını ihlal ettiğinin farkındayız.

Aeroflot ve bağımsız hava trafik hizmeti sağlayıcısı NAVCAN'ın bu ihlale yol açan eylemlerine inceleme başlatıyoruz.

Gelecekteki ihlalleri önlemek için uygun yaptırım eylemlerine ve diğer önlemlere başvurmaktan çekinmeyeceğiz.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU