Can Ataklı: Sarayı üzecek küçük bir Z kuşağı araştırması

"Yüzde 90’ı gelecek kaygısı yaşıyor. Yüzde 97’si politikacılara ve siyasi partilere güvenmiyor"

Fotoğraf: AA arşivi.

Korkusuz yazarı Can Ataklı, BUPAR isimli araştırma şirketinin Z kuşağı olarak tanımlanan yaş grubu arasında yaptığı bir araştırmayı köşesine taşıdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

10-13 Şubat İzmir-Ankara-İstanbul’da 15-24 yaş arası 1512 gençle yüz yüze görüşüldüğünü ifade eden Ataklı, anketle ilgili şunları yazdı:

Çıkan sonuçlara göre Z kuşağının yüzde 90’ı gelecek kaygısı yaşıyor. Yüzde 97’si politikacılara ve siyasi partilere güvenmiyor. Sosyal medya ile ilgilenen gençlerin yüzde 65.7’si hiç bir siyasiyi takip etmiyor ve siyasi figürlerin gençlerin potansiyelini ön plana çıkartmasına engel olduğunu düşünüyor.

“Türkiye’nin sorunları nelerdir?” sorusuna gençlerin “yüzde 71.6’sı ekonomi, zamlar, doların yükselmesi, yüzde 12’si eğitim sistemi, yüzde 7.5’i adaletsizlik, yüzde 6.1’i ise ülke yönetimi ve Recep Tayyip Erdoğan” diyor. Araştırmaya katılan 1512 gencin yüzde 81’i yoksulluk ve açlık sınırı altındaki hanelerde yaşıyor. Yüzde 72.3’ü “Fırsatım olsa başka bir ülkede üniversiteye giderim” diyor.

"Araştırmanın sonuna ben de bir hatırlatma ekleyeyim" diyen Ataklı, “Seçimin 2023 yılında olması halinde seçmenin 18 milyonunu oluşturan, yüzde 16’sı ilk defa oy kullanacak Z kuşağından oluşuyor" ifadesini kullandı.

 

Korkusuz, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU