Odatv: Türkiye'de İran adına çalışan 11 kişi tutuklandı, aralarında iş insanı, emekli asker ve savcı var

Atilla, Tahran-İstanbul-Zonguldak hattındaki ajanlar savaşının MİT operasyonuyla sonuçlandığını ve İran adına çalışan 11 kişinin tutuklandığını kaydetti

Fotoğraf: AA

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla, İran istihbaratının Türkiye'deki İranlı muhaliflere yaptığı operasyonlarını, Türkiye'deki bağlantılarını ve MİT'in buradaki ajan şebekesine yönelik operasyonunu anlatan bir yazı kaleme aldı.

Atilla yazısında, Tahran-İstanbul-Zonguldak hattındaki ajanlar savaşının MİT operasyonuyla sonuçlandığını ve İran adına çalışan 11 kişinin tutuklandığını söyledi.

"Devrim Muhafızları ile bağlantıya giren şebekenin elebaşı savunma sanayi şirketi sahibi İhsan Sağlam'ı öz kardeşi, amcasının oğlu ve İranlı çalışanı ele verdi" diyen Atilla, bu iç ismin itirafçı olduğunu belirtti.

Atilla ayrıca, Anadolu Adliyesi'nde görevli savcı, emekli albay, astsubay ve polisin bulunduğu bir grubun daha önce de bir ismi Tahran'a teslim ettiğinin belirlendiğini kaydetti.

Atilla şunları yazdı:

İran İstihbaratı, Türkiye'de bir süredir İranlı muhalif avına çıkmıştı. Ali Ghahramanihajtabad'ini de bu operasyonları Türkiye'de yönetmesi için görevlendirilen isimlerden biriydi. Bağlantılar sayesinde iki isme ulaştı. Biri Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli savcı Davut Yılmaz diğeri ise By Sağlam savunma sanayi şirketinin sahibi İhsan Sağlam'dı. 

Hedefteki İranlı muhalif isimlerle ilgili operasyonların organizasyonunu bu ikili yapacaktı. İlk operasyonları bundan 8 ay önce Denizli'de yaşayan bir İranlıydı. Bu kişi, kaçırılarak Van'a götürüldü, ajanlara teslim edildi. Sınır ötesine İran'a çıkartıldı. 

İran İstihbaratının hedefindeki 2. isim ise Zonguldak'ta yaşayan rejim muhalifi Shahnam Golshani'ydi. İran İstihbaratı hedef ismi savcı Davut Yılmaz ve İhsan Sağlam'a bildirdi. Planlar yapılacak, kaçırma işinde rol alacak kişiler belirlenecek ve operasyon yapılacaktı.  2021'de TSK'dan Albay rütbesi ile emekli olan Kamil Taşçı'nın yöneteceği aralarında polis, astsubayların bulduğu ekip kaçırma işini gerçekleştirecekti.  İhsan Sağlam'ın iş yerinde çalışan İranlı Morteza Soltan Sanjari Zonguldak'a giderek fizibilite yapacaktı. Kaçırma ekibinde görevli ekipte kız arkadaşları ve eşleri ile aile süsü vererek Zonguldak'a gidecekti. 

Plan bu şekildeydi. 30 Ocak'ta İranlı Morteza Soltan Sanjari Zonguldak yolundayken kendisine gelen bir telefon, ekibin ve kendisinin takipte olduğu yönündeydi. Operasyon iptal edilecekti.  Oysa ki, Milli İstihbarat Teşkilatı anbean takipteydi.  Operasyon için düğmeye basıldı. İranlı Morteza Soltan Sanjari gözaltına alındı.  Eş zamanlı yapılan operasyonla 11 kişi gözaltına alındı. Ekibin en önemli isimlerinden Anadolu Adliyesi'nde görevli savcı Davut Yılmaz ise korona tedavisinde olduğu için gözaltına alınmadı. HSK'ya durumu hakkında bilgi verildi, evi gözetim altına alındı. 

Dün mahkemeye çıkartılan aralarında iş insanı İhsan Sağlam, emekli Albay Kamil Taşçı, İranlı Behram Ebrahim, Tuğba Eren, polis memuru Mustafa Çiçek'in de bulunduğu 11 kişi tutuklandı. By Sağlam savunma sanayi şirketinin sahibi İhsan Sağlam, Albay Kamil Taşçı, polis memuru Mustafa Çiçek ve diğer şüpheliler suçlamaları kabul etmedi.  Ancak, İhsan Sağlam'ın kardeşi Muharrem Sağlam, amcasının oğlu İsmail Sağlam ve şirketinde çalışan İranlı Morteza Soltan Sanjari, itirafçı olarak kaçırma organizasyonunun tüm detaylarını anlatmıştı. 

İtirafçı olan şüpheliler, İran İstihbaratı ile yapılan anlaşmayı, Denizli'den daha önce kaçırılan İranlı'yı ve Zonguldak'ta yapılması planlanan kaçırma operasyonu ayrıntılı olarak anlattı.  Mahkemenin 11 şüphelinin tutuklama kararı gerekçesinde ise şu ifadeler yer aldı: 

İran İslam Cumhuriyet İstihbarat servisinin üst düzey görevlilerinin yönlendirmesi sonucunda İran ülkesi adına istihbari faaliyetlerde bulunarak, İranlı muhalif kişilerin yakalanarak kaçırılmasına ilişkin faaliyetlerde bulundukları somut olgularla tespit edildiği gerekçe ise şüphelilerin ayrı ayrı tutuklanmasına karar verilmiştir.

 

Odatv

DAHA FAZLA HABER OKU