Jolly CEO'su Vardar: İç turizmde bu yıl ortalamada yüzde 50 fiyat artışı olacak, ana sezonda artış yüzde 100'ü bulabilir

Vardar, çeşitli kalemlerdeki zamlar nedeniyle otellerde fiyat artışlarının çok daha yüksek gerçekleşeceğini söyledi

Fotoğraf: AA

Dünyanın önde gelen turizm fuarlarından EMITT'te düzenlenen basın toplantısında konuşan Jolly CEO'su Mert Vardar, turizm sektöründe de fiyat artışlarının yaşanacağını söyledi.

Kasım ayında başlayan erken rezervasyon döneminde öngördüklerinin üzerinde bir talep aldıklarını belirten Vardar, "Kasım, aralık ve ocakta kişi sayısı olarak bütçemizin üzerinde talep var, çok ciddi satış alıyoruz. Kontenjan sıkıntısı oluşacağı için fiyatların daha da artacağı bir sezon olabilir" dedi.

Vardar, erken rezervasyon dönemi öncesinde fiyat artışlarının yüzde 25-30 seviyesinde olacağını öngördüklerini ancak enerji başta olmak üzere çeşitli kalemlerdeki zamların ardından otellerin alım gücünde yaşanan düşüş nedeniyle fiyat artışlarının da çok daha yüksek gerçekleşeceğini söyledi.

Vardar şunları kaydetti:

2022 ortalaması olarak yüzde 40-50 arası sepet artışı söz konusu olacak. Bizim yüzde 46 ortalama sepet artışı hedefimiz var. Ama erken erzervasyon döneminin bitiminde şu anki fiyatlardan yüzde 100 artış olabilir. En az yüzde 40 ama bazı otellerde yüzde 100'lere varan artış bekliyoruz. Sezonda en az yüzde 60-100 arası daha pahalıya satış olacak.

Vardar, Jolly olarak iç turizmde kişi sayısı olarak yüzde 40 büyüme hedeflediklerini söyledi.

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ise, artan fiyatlar ve düşen alım gücünün iç turizmi nasıl etkileyeceği ile ilgili bir soru üzerine, bu yıl iç pazarda daralma beklemediğini belirterek, seyahat acentaları vasıtasıyla 10 milyon kişinin seyahat etmesini beklediklerini söyledi.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU