Almanya’daki sendikadan Yusuf Yerkel tepkisi: "Bu işçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz"

Yerkel'in Frankfurt'a ticari ateşe olarak atanmasına tepkiler devam ediyor

Fotoğraf: Twitter

Manisa Soma'da 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, ardından 'Ayağım incindi' diyerek rapor alan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına Almanya’daki sendikadan tepki geldi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel'in atanmasını protesto için hazırlık yapıyor. Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği de “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı.

Atama kararının geri alınmasının talep edildiği açıklamada “Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in, Frankfurt'a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu'na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” denildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti. Yüksel, “Soma'daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye'nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt'ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” ifadesini kullandı.

Yerkel'in tekmesi ve "iş göremezlik" raporu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevini yaptığı dönemde yaşanan Soma faciasında, madenciye tekme atan Yusuf Yerkel, 7 günlük iş göremezlik raporu almıştı. Servan Gökhan isimli doktorun imzası bulunan sağlık raporunda Yerkel'e “tekme attığı sağ dizde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği tanısı konulduğu” ortaya çıkmıştı. 

Yerkel'in aldığı iş göremezlik raporunun tartışmaları devam ederken, tekmelediği madenci 10 ay hapis ve para cezasına çarptırılmıştı.

Madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel, Twitter adresinden paylaştığı “zayıf karakterlerin ancak saldırarak ve nefret ederek var olduklarına” dair bir mesajı, sosyal medyada tepki çekmişti. O mesaj şöyleydi:

Zayıf karakterlerin yaşamlarını sürdürmek için kindar duygulara ihtiyaçları vardır. Ancak saldırarak ve nefret ederek var olurlar.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU