Meksika-ABD sınırını geçmeye çalışan baba ve 2 yaşındaki kızı boğuldu

Baba ve kızının cansız bedenleri 12 saat süren çalışmanın sonunda bulundu

Fotoğraf: Reuters

ABD'nin Meksika sınırında sığınma başvurusu yapmak için bekleyen Oscar Alberto, pazar günü ABD'ye yasa dışı yollardan geçmeye karar verdi.

Önce kızıyla nehri geçen Oscar, kızını ABD tarafında bırakarak eşi için geri dönerken, kızının nehre kapıldığını gördü.

Kızı Valeria için tekrar geri dönen Oscar, Valeria'ya ulaşmasına rağmen akıntıya kapılarak kızıyla birlikte can verdi.
 

Boğulan Meksikalı baba kız - AP (3).jpg
Meksikalı yetkililerin Rio Bravo Nehri’nde boğulan baba kızın cesedini arama çalışmaları yaklaşık 12 saat sürdü / Fotoğraf: AP


Oscar'ın eşi Tania Vanessa Avalos yakınlarıyla birlikte, iki aydır Puerta Mexico köprüsünde, ABD'den sığınma talep edebilmek için randevu almayı beklediklerini ve Meksika'nın kendilerine insani vize verdiğini belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Avalos, bulundukları yerde sıcaklığın 45 dereceye ulaştığını ve Meksika'da kalmaya devam ettikleri için Oscar'ın umutsuzluğa kapılarak yüzerek ABD'ye geçme kararı aldığını söyledi.

Eşi ve kızının akıntıya kapıldığını gören Avalos'un, yetkililerden yardım istemesinin ardından Oscar ve Valeria'yı arama-kurtarma çalışmaları başladı.
 

Boğulan Meksikalı göçmen baba kız - AFP (1).jpg
Fotoğraf: AFP


Yaklaşık 12 saat süren arama-kurtarma çalışmalarının ardından Oscar ve Valeria'nın cansız bedenlerine, Puerto Mexico köprüsünün 500 kilometre uzağında ulaşıldı.

Valeria'nın cansız bedeni, babasının tişörtü içinde boynuna sarılmış şekilde bulundu.
 

Boğulan Meksikalı göçmen baba kız - AFP (3).jpg
Fotoğraf: AFP


Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador "Bu çok acı bir durum. Her zaman söyledik, ABD ne kadar çok kişiyi reddederse, çölde veya nehri geçerken ölen o kadar kişi olacak" açıklamasında bulundu.

Meksika'nın ABD sınırındaki Matamoros şehrinde, çoğunluğunu Latin Amerikalı düzensiz göçmenlerin oluşturduğu binlerce kişi ABD'li yetkililer tarafından sığınma talebinde bulunmak üzere çağırılmayı bekliyor. Öte yandan, ABD'li yetkililer haftada ortalama 3 sığınma talebi kabul ediyor.

 

Independent Türkçe / Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU