Nefes borusuna yemek kaçan minik kızı kafe çalışanının ilk yardım hamlesi kurtardı

Kafe çalışanı nefes alamayan 2 buçuk yaşındaki kız çocuğuna "Heimlich manevrası" uyguladı

Ankara’da Kahramankazan Belediyesi Engelsiz Kafe”ye annesiyle gelen 2 buçuk yaşındaki kız çocuğunun nefes borusuna yediği yemek kaçtı. Minik çocuğun nefes almakta güçlük yaşadığını fark eden annesi, kızını kucağına alarak nefes borusuna takılan yemeği çıkarmaya çalıştı. Bunda başarılı olamayan annenin yaşadığı panik kafe personelinin ve müşterilerinin dikkatini çekti.

Bunun üzerine kafe personelleri hemen annenin yardımına koştu. Yaşanan anlar kafenin güvenlik kameralarına yansıdı.

Kafe sorumlusu Zeynel Camcı, hemen çocuğu annesinden alarak müdahalede bulundu. İlk yardım bilgisine sahip Camcı, minik çocuğa, nefes borusuna yiyecek ya da herhangi bir şeylerin kaçması durumunda uygulanan Heimlich manevrası olarak bilinen ilk yardım tekniğini tatbik etmeye başladı.

Camcı’nın uyguladığı ilk yardım tekniği sonucu minik çocuğun nefes borusuna kaçan yemek parçaları çıktı. Minik çocuk böylece son anda kurtarılarak yaşama tutundu. Minik çocuğun normal şekilde nefes alıp vermesiyle başta çocuğun annesi olmak üzere kafe çalışanları ve müşteriler de büyük bir sevinç yaşadı. Beden eğitimi öğretmeni olan Camcı’nın uğraşları ve bu sırada çevresinde yaşanan panik de güvenlik kamerasınca kaydedildi.

Kendisinin ve kızının isminin açıklanmasını istemeyen anne, burada çocuğuna yardım eden kafe çalışanlarına teşekkür ederek, "Büyük korku ve panik yaşadım. Allah onlardan razı olsun, çocuğumu kurtardılar" dedi.

"Beden eğitimi öğretmeni olmamdan dolayı daha önce aldığım eğitimleri pratiğe döndürmüş oldum"

Kahramankazan Belediyesi Engelsiz Kafe Sorumlusu Zeynel Camcı ise yaşadıklarını şöyle anlattı.

Kahvaltı programımız vardı. O esnada ben de mutfakta arkadaşlarıma yardım ediyordum. İçeriden bir bağırış çağırış sesi duydum, hemen olayın olduğu tarafa doğru koşturdum. Bir hanımefendinin, çocuğun sırtına doğru vurduğunu gördüm. Hemen koşarak çocuğu oradan aldım ve Heimlich manevrası uyguladım. İlk iki denememde başarılı olamadım ama son bir hamle yaptım, şükür çocuğumuz gözünü açtı. Sonrasında annesi ve arkadaşları elini yüzünü yıkadılar çocuk sağlıklı bir şekilde buradan ayrıldı.

Böyle bir olayla ilk defa karşılaştığını belirten Camcı, "Beden eğitimi öğretmeni olmamdan dolayı daha önce aldığım eğitimler neticesinde bunu pratiğe döndürmüş oldum çocuğun hayatını kurtardım" dedi.

Bakan Koca'dan tebrik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, annesi ile gittiği kafede nefes borusuna yiyecek kaçak 2,5 yaşındaki kız çocuğunu uyguladığı "Heimlich manevrası" ile kurtaran kafe personeline teşekkür ederek, ilk yardım bilgisinin önemine dikkati çekti.

Koca, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

İlk yardım bilgisi hayat kurtardı. Bugün, bir kız çocuğu, soluk borusuna yemek kaçınca tehlikeli anlar yaşadı. Onu, oturdukları kafede görevli gencin ilk yardım bilgisi kurtardı. Nefes yolunu, Heimlich Manevrası dediğimiz yöntemle açtı. Sağ ol arkadaşım. Geçmiş olsun küçük kız

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU