Saadet Partisi Genel Sekreteri Doğan: “Üçüncü ittifak” demek, AK Parti’nin iktidarına “evet” demektir

Doğan, yüzde 51’i hedeflemeyen bir yapı için, “O ittifak olmaz” dedi

Görsel: Kanal 42

Saadet Partisi Genel Sekreteri Mesut Doğan, Saadet-Gelecek ve DEVA Partisi’nden oluşabilecek üçüncü ittifak iddialarına “Üçüncü ittifak demek, AK Parti’nin iktidarına evet demektir. Bir ittifak yüzde 51’i hedeflemiyorsa, o ittifak olmaz” karşılığını verdi.

Kanal 42’de yayınlanan Muhammed Okur ile Reaksiyon programının bu haftaki konuğu Doğan oldu.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın “beni fazla zorlamasınlar” çıkışına yönelik soruya yanıt veren Doğan şunları kaydetti:

Yani bunu söyleyen kim, Bülent Arınç Bey. Bülent Arınç Bey kim, AK Parti’nin kuruluş aşamalarında akla gelen 4 isimden birisi. Bülent Bey o cümlelerinin içeriğinde bana şu hissi veriyor. Ben AK Parti’den aslında çok muzdaribim, söyleyeceğim çok şey var ama çekindiklerim de var. Tabiri caiz ise Bülent bey diyor ki bana dokunma, ben de sana dokunmayayım. Bu ülke açısından iyi midir, kötü müdür bilmem. Her ne kadar kendi iç işlerine yönelik bir durum da olsa, illa da senin içinden gelen doğruları söylemen için yarana mı basılması lazım, ya da senin canının mı acıması lazım? Milletin canının acıması yeterli değil mi senin için?  Diyorsun ki, 84 milyon insanın canı yansa da benim kendi canım yanmadığı sürece doğruları söylemeyeceğim demektir, olmaz böyle bir şey! Ben sadece bu sözlerden dolayı demiyorum. İktidarda görev yapmış bakan ve etkili isimlerin tavrında bunu görüyorum ve üzülüyorum. Kendini korumak için, iktidarın yanlışını söylemekten korkan bir yapı ve anlayış görüyorum. Bu hem bu ülkeye hem de sayın cumhurbaşkanına yapılabilecek en büyük kötülüktür.

“AK Parti kendisine oy veren insanların umuduyla oynadı”

Doğan, AK Parti’nin geleceği hakkındaki soruya ise şu yanıtı verdi:

10 yıl sonra AK Parti’nin olacağı ihtimalini hiç görmüyorum. Size olacağı söyleyeyim, birkaç yıl sonra AK Parti’ye bugün destek verenler o kadar ağır şeyler söyleyecekler ki. Öngörü olarak söylüyorum, yine biz diyeceğiz ki ya o kadar olmaz. Hakarete varacak sözlerin söylenmesine biz engel olacağız. Bugün korkudan dolayı suskunluk içerisinde olup da, AK Parti iktidarı gittikten sonra öyle sözler söylenecek ki ve o zaman gerçekler konuşulacak çünkü, inanın biz Saadet Partili’ler olarak diyeceğiz ki bu kadar hakaret olmaz, biz teskin etmek zorunda kalacağız. Milletin, devletin elinden ve dilinden kendini güvende hissetmediği bir dönem yaşıyoruz. Bugün millet, devletin varlığından dolayı tedirgin. Devletin dilinden de korkuyor, elinden de korkuyor. Çünkü, özellikle son birkaç yılda devlet milletin ekmeğiyle oynadı. Devletin milleti tuzaklara karşı koruması gerekirken, bugün milletine tuzak kuran bir devlet var. Devleti bugün temsil eden makam, hükümet. Hükümet her zaman kalacak, iktidar gidecek. Milletin ekmeğiyle oynayan, milletine tuzak kuran bir iktidardan bahsediyoruz. AK Parti iktidarı, umuduyla oynadığı insanlarla helalleşmezse, o tarih geldiği zaman inanın millet hayırla yad etmez. İddia ederek söylüyorum, AK Parti’ye oy verenlerin koltuğunu koruma derdinde olanların haricindeki herkes rahatsız. İnsanların, affetmediği insan tipi kimdir biliyor musunuz? İnsanlar umuduyla oynayan insanları affetmekte zorlanırlar, hatta affetmezler. Benzetme anlamında söylüyorum, AK Parti kendisine oy veren insanların umuduyla oynamıştır.

Erken seçim ihtimali hakkında da konuşan Doğan “Muhalefet ülkeyi erken seçime götüremez. Bu güç şu anda iktidara ait. Demokratik bir ülkede iktidarı sersemletecek kadar bazı sorunlar yaşanıyorsa bunun çözümü erken seçimdir. Bence iktidarın da kendi iç dünyasında bir erken seçim ihtiyacı hissi var” dedi.

“Sandıktan biz çıkar mıyız sorusuna, onun cevabı evet biz çıkarız denmedikçe erken seçime gitmek istemeyecekler” ifadelerine yer veren Doğan, “Erken seçime gitmedikçe, sandıktan onlara çıkacak oy her geçen gün düşecektir. Ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar, AK Parti iktidarının devam edeceğine yönelik bir sinyal göremiyoru” şeklinde konuştu.

“Bir ittifak yüzde 51’i hedeflemiyorsa, o ittifak olmaz”

Üçüncü ittifak konusundaki tespitlerini paylaşan Doğan, “3. ittifak demek, AK Parti’nin iktidarına evet demektir. Bir ittifak yüzde 51’i hedeflemiyorsa, o ittifak olmaz. AK Parti’nin ekmeğine yağ sürmek üzere ve AK Parti’nin iktidarını devam ettirmek üzere kurulmuş bir ittifak demektir” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik sözleri ile ilgili soruya ise Doğan şu karşılığı verdi:

Ben bu konuyla ilgili cümle bile kullanmak istemem. Devlet Bahçeli denildiği zaman, önceden olduğu gibi aklımda,  gerçekten önceki gibi bir devlet adamı profili kalsın isterdim. Onun değişmesini istemem. Ama Devlet Bey’in son dönem bazı konuşmaları, bazı çıkışları, önceki Devlet Bahçeli denildiği zaman insanlar nezdinde o ağırlığa zarar verecek boyutta ve hızla o ağırlığı yok edecek boyutta bir durum ve fotoğraf oluşturuyor, bu noktada da ben üzgünüm yani.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU