Necmettin Batırel: Almanya'da kasım ayında enflasyon yüzde 5,2 olmuş, korkunç bir rakam

Batırel, ABD ve Almanya’da insanların “borçlardan dolayı nefes alamadığını” iddia ederken “Türkiye’de öyle değil, tüketime rahatlıkla para ayrılabiliyor” görüşünü savundu

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Almanya ve Türkiye arasında enflasyon kıyaslaması yaparken dikkati bir "hesaplama" yaptı.

BBN Türk'te Tarkan Kaleli'nin sunduğu BBN Ekonomi programına konuk olan Batırel, şu ifadeleri kullandı:

Bakın bugün Almanya'da açıklandı. Yıllık enflasyon kasım ayında 5.2 olmuş. Rakam küçük gelebilir ama bakın Almanya'da enflasyon yıllık bazda yüzde 1.7'ydi daha önce. 3 kat artmış. Yani bizde enflasyon yüzde 20, Almanya'da yüzde 60 olmuş. Bu korkunç bir rakam.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"ABD ve Almanya'da insanlar nefes alamıyor"

Türkiye'deki ekonomik görünümün Avrupa ve ABD'den daha iyi olduğunu ileri süren Batırel, “Türkiye'de hane halkı borçluluk oranı son derece düşük, yüzde 16,6. Almanya'da yüzde 70, ABD'de yüzde 90'a ulaşmış vaziyette, borçluluk oranları. İnsanlar nefes alamıyorlar. Ellerine geçen bütün parayı borçlarına ödüyorlar ama Türkiye'de öyle değil. Türkiye'de tüketime rahatlıkla para ayırabiliyor. Türkiye'nin büyüme hızı o yüzden ivme kazanıyor" iddiasında bulundu.

"Mobilya sektörü uçuyor"

Batırel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde Türkiye'nin tüm sektörlerde başarılı bir ivme yakaladığını da öne sürdü ve şu görüşünü dile getirdi:

Bakın bu rakamlar gerçekten çok güçlü rakamlar. Teknoloji sektöründe inanılmaz derecede büyük bir yoğunlaşma yaşadı. Mobilya sektörü uçuyor gerçekten bakın. 3 vardiya çalışıyor fabrikalar üretimi yetiştirmek için.

Dolar tahmini tutmamıştı

Dolar, 3,5 TL civarındayken "10 milyar dolar şakkadak satarım. Şaşırır millet! Hiç beklemedik bir hareket... Niye satıyor nasıl satıyor? 'Hani rezervi düşüktü' filan derler? 'Demek ki rezervleri varmış' diyecekler normal şartlarda. Dolar mutlaka düşecek... Ama biraz yavaş düşürecekler. Ardından bir 10 milyar daha satarım! 20... Yetmedi bir 10 daha satarım biter olay" şeklindeki ifadeleriyle akıllarda yer edinen Batırel, geçen günlerde dolar/TL üzerine bir tahminde bulunmuştu.

Batırel, 18 Kasım’da katıldığı TGRT programında 11 liraya ulaşan dolarla ilgili olarak “Bu fiyatlardan kim alır, dolar 13, 15, 20 lira mı olacak?” yorumunu yapmıştı.

Batırel’in bu sözleri henüz tazeliğini korurken dolar, 13,52 TL’yi görerek rekor kırmıştı.

Dolar, bugün de 13 lirayı gördü.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU