Xiaomi, yıllık 300 bin kapasiteli elektrikli araç fabrikası kuruyor

Çinli elektronik üreticisi Xiaomi, Pekin’de yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip elektrikli araba fabrikası kuracağını duyurdu

Fotoğraf: Xiaomi

Xiaomi Pekin'de yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip elektrikli araba fabrikası kuracağını duyurdu. Fabrikanın inşası iki aşamada gerçekleşecek ve şirketin otomobil biriminin satış ve araştırma ofisi de burada yer alacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Xiaomi, mart ayında yeni elektrikli araba iştirakine 10 yılda 10 milyar dolarlık yatırım yapacağı taahhütünde bulunmuştu. Şirketin elektrikli araba iştiraki için gerekli başvuru prosedürü ağustos ayında tamamlanmıştı.

Apple ve Foxconn gibi şirketler de artan iklim değişikliği endişelerinin elektrikli araçlara olan talebi körükleyeceğine dair beklentilerle elektrikli araç üreteceklerini duyurmuşlardı.

Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi, bu yılın mart ayında 30 milyon dolarlık yatırımıyla Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlamıştı. Şirketin İstanbul Avcılar'da açtığı fabrika ile Türkiye, markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke oldu.

 

Dünya, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU