Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi tura çıkan aşırı sağcı Zemmour el hareketi yaptı

Aşırı sağın yükselen isminin kendini "Bana hakaret edildi. Bana parmak gösterdi ben de cevap verdim" diye savunduğu aktarıldı

Evli olan 63 yaşındaki Éric Zemmour, kendisinden 35 yaş küçük asistanıyla çocuk beklediğini iddia eden Closer adlı dergiye dava açtı (AFP)

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adı geçen aşırı sağcı Éric Zemmour, dün bir kişiye el hareketi yaptı.

Eski gazeteci Zemmour, Marsilya ziyaretinde bir restorandan ayrılırken kendisine orta parmak gösteren kişiye aynı şekilde cevap verdi. AFP haber ajansı fotoğrafçısı bu anı yakalamayı başardı.

Zemmour'a yakın adı açıklanmayan bir kaynak, hareketin "içgüdüsel" olduğunu söyledi:

Zemmour bize 'Bana hakaret edildi. Bana parmak gösterdi ben de cevap verdim' dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yakınlığıyla bilinen Avrupa Birliği Bakanı Clement Beanue ise hareketin, "Zemmour'un gerçek yüzünü gösterdiğini" savundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Müslüman ve göçmen karşıtı görüşleriyle ön plana çıkan Zemmour, Nisan 2022'deki seçimler için yapılan anketlerle aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen'in rakibi konumuna geldi.

Cezayir asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen Zemmour adaylığını henüz açıklamasa da yürüttüğü kampanya yarışacağının sinyallerini veriyor.

Öte yandan Zemmour'a verilen destek son dönemde azaldı. Bu hafta yapılan bir anket, Zemmour'un iki hafta öncesine göre yaklaşık iki puan kaybettiğini gösterdi.

Reuters, Zemmour'un kan kaybının el hareketiyle hızlanabileceğini yazdı.

Zemmour'un Marsilya ziyareti

Fransa'nın güneyindeki kente yapılan ziyaret Zemmour için iyi geçmedi. Zira cuma kente giden Zemmour, protestolar sebebiyle trenden inmesi gerekenden daha önce bir durakta erkenden indi. Ayrıca Zemmour, Marsilya'ya "Marsilya ırkçılığa karşı" sloganları arasında yürüdü.

 

Independent Türkçe, AFP, Reuters

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU