JPMorgan CEO'su, bankanın Çin Komünist Partisi'nden daha uzun dayanacağını söylediği için özür diledi

Amerikalı iş insanı ayrıca Çin'in Boston'daki etkinliği muhtemelen "zaten dinlediğini" söylemişti

Jamie Dimon, dünyanın en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase'in 2005'ten beri CEO'su (Reuters)

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, ABD'li bankanın Çin Komünist Partisi'nden daha uzun süre dayanacağını söylediği için özür diledi.

Bloomberg'e göre Dimon söz konusu şakayı Boston'da düzenlenen bir etkinlikte, şirketinin Çin'le ilişkisi, Hong Kong'daki güvenlik sorunları ve Çin'in Tayvan'la yaşadığı gerginlik hakkındaki soruları yanıtlarken yaptı.

Dimon, Boston College'daki etkinlikte şöyle demişti:

 Hong Kong'dan yeni geldim ve Komünist Parti'nin 100. yılını kutlamasıyla ilgili bir şaka yaptım. JPMorgan da 100. yılını kutluyor. Bahse girerim, sizden daha süre dayanırız.

Bunu Çin'de söyleyemem. Zaten muhtemelen dinliyorlardır.

JPMorgan Chase'in Çin'e 20 milyar dolar (yaklaşık 240 milyar TL) yatırım yaptığı ve ülkede genişlemeyi planladığı bildirilirken, Dimon da çarşamba günü yorumundan geri adım attı.

Dimon yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yakın zamandaki yorumumdan gerçekten pişmanım çünkü ister ülke, ister liderlik veya bir toplum ve kültürün herhangi bir parçası olsun, hiçbir insan grubu hakkında şaka yapmak veya onları aşağılamak asla doğru değil.

Bu şekilde konuşmak toplumda şu anda her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan yapıcı ve düşünceli diyaloğa gölge düşürebilir.

Bloomberg'e göre Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cao Lician basın toplantısında söz konusu yorumları önemsemedi.

Sözcü Lician, "Sadece dikkat çekmeyi amaçlayan bu tür sözlerden bahsetmek gerçekten gerekli mi?" dedi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU