İsrail gazetesi, Hafter'in oğlunun gizlice İsrail'e giderek babasının mesajını taşıdığını yazdı

Haberde, Halife Hafter'in daha önce de farklı ülkelerde İsrail dış istihbarat servisi Mossad yetkilileriyle çeşitli görüşmeler yaptığı hatırlatıldı

Yüzbaşı rütbesine sahip olan Saddam Hafter (en solda),  Libya Ulusal Ordusu’na bağlı 106. Tugay’ı yönetiyor ve babası Halife Hafter’in bazı ululslarası görüşmelerine de eşlik ediyor / Fotoğraf: Facebook

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Lideri  Halife Hafter'in oğlu Saddam Hafter'in Tel Aviv'e gizli bir ziyarette bulunduğu ve babasından, İsrailli yetkililere İsrail ile Libya arasında gelecekte diplomatik ilişkiler kurmayı amaçlayan bir mesaj ilettiği bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haaretz gazetesinde yer alan haberde, Saddam Hafter'in 1 Kasım'da İsrail'e geldiği ve babasının, Libya ile İsrail arasında gelecekte diplomatik ilişkiler kurulması karşılığında İsrail'den askeri ve siyasi yardım talep eden mesajını İsrailli yetkililere ilettiği belirtildi.

Haberde, oğul Hafter'in babasına yakın bir iş adamının özel uçağıyla Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentinden başkent Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanına geldiğine dikkat çekilerek, Hafter'in Tel Aviv’de bir buçuk saat süren gizli ziyaretinde İsrailli güvenlik yetkilileriyle görüştüğü vurgulandı.

Saddam Hafter'in görüşmesine ilişkin daha fazla ayrıntıya yer verilmeyen haberde, söz konusu ziyaretin Libya'da 24 Aralık'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanı seçimiyle bağlantılı olabileceğine işaret edildi.

Haberde, Halife Hafter'in daha önce de farklı ülkelerde İsrail dış istihbarat servisi Mossad yetkilileriyle çeşitli görüşmeler yaptığı hatırlatıldı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın muhabiri Itay Blumental, 1 Kasım'da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hafter'e yakınlığıyla bilinen ve adını vermediği bir iş adamına ait özel uçağın Tel Aviv'e ineceğini belirtmişti.

Daha önce de görüştükleri yazılmıştı

Amerika’da radikal sağ eğilimi ve cumhuriyetçi çizgisi ile bilinen Washington Free Beacon sitesi, geçtiğimiz nisan ayında da Saddam Hafter ile İsarail istihbaratı arasında bir görüşme gerçekleştiğini yazmıştı.

Haber sitesi öz konusu görüşmeyi, İsrail’in Libya’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saddam Hafter’i desteklediğinin işareti şeklinde yorumlamıştı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU