Öksürüp hapşırdığı görülen 11 aslanın Kovid-19 testi pozitif çıktı

Salgın, iki aslanın virüs testinin pozitif çıkmasından haftalar sonra ortaya çıktı

Bu yaz Kovid-19 Hindistan'daki aslanlara da sıçramış ve 8 aslan enfekte olmuştu (Unsplash)

Denver Hayvanat Bahçesi'ndeki bakıcıların öksürüp hapşırdığını tespit ettiği en az 11 Afrika aslanında Kovid-19'un delta varyantının tespit edildiği, hayvanların test sonucunun pozitif çıktığı yetkililer tarafından doğrulandı.

Hayvanat bahçesinin patronları, hayvanların yaşının 1 ve 9 arasında değiştiğini ve hiçbirinin virüse karşı aşılanmadığını ifade etti.

Hayvanat bahçesinin Yaşam Bilimleri'nden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Brian Aucone, "Ülke genelinde hayvanat bahçelerinde Kovid-19'a yakalanan birsürü büyük kedi oldu, bunlara Yuri ve Nikita adlı iki kaplanımız da dahil" dedi.

Neyse ki büyük çoğunluğu tamamen iyileşti. İşin iyi tarafı, hayvanlarımızın tedavisine yardımcı olmak için yararlanabileceğimiz yerleşik bir bilgi tabanı olması.

Sunduğumuz bakıma bilgi sağlama amacıyla yakın zamanda büyük kedilerinde Kovid vakalarıyla başa çıkmış diğer hayvanat bahçeleriyle de temas halindeyiz.

 


Fort Collins'teki Colorado Eyalet Üniversitesi Veteriner Teşhis Laboratuvarı aslanlara sürüntü testi yaptı.

Sonuçlar ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Veterinerlik Hizmetleri Laboratuvarları'nda da pozitif olarak teyit edildi.

Hayvanat bahçesi yetkililerinin açıklamasında, "Hayvan bakım uzmanları ve veterinerler bu noktada aslanların belirtilerini nispeten hafif diye tanımlıyor, onları yakından izliyor ve gerektiği şekilde bireysel olarak tedavi ediyor" ifadeleri yer aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yetkililer, hayvanların virüsü nasıl kaptığının net olmadığını belirtiyor.

Aucone, "Asemptomatik birinden bulaşmış olabilir, bunu asla bilemezdik. Virüsü nasıl kaptıkları biraz gizemli" dedi.

Salgın, hayvanat bahçesindeki bir çift kaplanın Kovid-19 testlerinin pozitif çıkmasından sadece iki hafta sonra ortaya çıktı.

11 yaşındaki iki Amur kaplanı Yuri ve Nikita, hayvanat bahçesinde virüsün teşhis edildiği ilk hayvanlar olmuştu.

Hayvanat bahçesinin açıklamasında, "Veteriner hekimlerimiz, hayvanlara özgü Zoetis aşısından daha fazla doza erişebildikleri an kaplanlarla birlikte aslanları da aşılamayı planlıyor" diye eklendi.

Hayvanat bahçesi; kişisel koruyucu ekipman kullanımı, hijyen, temizlik, çalışanların kendi kendini taraması ve sağlık yönetimi de dahil olmak üzere çeşitli koruyucu önlemler aldıklarını belirtti.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU