ABD, Sezgin Baran Korkmaz'ın yatını satışa çıkarıyor: Geliri ABD hazinesine aktarılacak

Sezgin Baran Korkmaz, yaklaşık on milyon dolar değerinde olduğu belirtilen Queen Anne adlı yatın müsadere altına alınarak satılmasına itiraz etmedi

Fotoğraf: Sosyal medya

 ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ve hakkında 12 ayrı suçlamadan dava açılan Sezgin Baran Korkmaz'ın lüks yatı "Queen Anne’i" Salt Lake Bölge Mahkemesi'nin kararıyla açık arttırma yoluyla satılacak.

Korkmaz için hem Türkiye hem de ABD iadesi için Avusturya makamlarına müracaat etmişti. Haziran ayında Utah eyaletindeki Salt Lake Bölge mahkemesi, 12 ayrı suçlamadan Korkmaz aleyhine 225 yıl hapis istemiyle dava açmıştı. ABD mahkemeleri daha önce yayınladıkları uzun bir listede Korkmaz’a ait varlıklara el koyacaklarını açıklamıştı.

VOA'dan Can Kamiloğlu'nun haberine göre Salt Lake Bölge Mahkemesi, Korkmaz’ın mal varlıklarına el konularak ABD hazinesine devri için ilk adımı Korkmaz’ın da ortağı olduğu Queen Anne adlı lüks yat için attı. Listede yer alan Korkmaz’a ait lüks yata el konulduğu, lüks yatın satışına Korkmaz ve ortaklarının hiçbir itirazının olmadığı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mahkeme yatın açık arttırma yoluyla satışa çıkartılarak gelirinin ABD hazinesine aktarılacağını belirterek kararında şu ifadelere yer verdi:

Sezgin Baran Korkmaz aleyhine mahkememizde devam eden ceza dava kapsamında davalının ortak olduğu Queen Anne yatı ABD tarafından müsadere altına alınmıştır. Söz konusu mal şu anda ABD’nin mülkiyetindedir. Federal Ceza Muhakemesi yasalarına göre mahkememiz satışı ve gelirinin hazineye devri için yetkilidir. ABD’nin eline geçen söz konusu mal açık arttırma yoluyla satılacaktır. Söz konusu malın yaklaşık değeri on milyon dolardır. Satıştan elde edilen tüm gelirler hacizli varlık hesabında tutulacaktır.

EqfJ4KNXMAA0NmC.jpg
Queen Anne​​​​​​​ adlı yatın değerinin on milyon dolar olduğu belirtildi. Fotoğraf: Sosyal medya

Korkmaz itiraz etmedi

Mahkeme kayıtlarında yer alan ek belgelerde, Queen Anne yatına 23 Nisan 2021'de ABD'nin talebi üzerine Lübnan İç Güvenlik Gücü tarafından el konulduğu, Temmuz 2021'de ABD’ye devredildiği belirtildi.

ABD’nin lüks yatı satacağını yatın ortaklarına bildirdiği 20 Eylül 2021'de ortaklardan, Alea Marine şirketinin avukatı, savcılığa gönderdiği e-posta aracılığıyla ABD’nin sahipliğine geçen yatın satışına bir itirazlarının olmadığını belirtti.

Aynı tarihte Korkmaz'ın avukatının da savcılığa gönderdiği e -postada "Müvekkilimin Queen Anne olarak bilinen yatın satışına ilişkin kararına hiçbir itirazı yoktur. Korkmaz tarafından, Queen Anne yatının ve bu yatın ve içindeki tüm malların satışına ilişkin herhangi bir itirazının bulunmadığını beyan etmek üzere yetkilendirildiğimi teyit ederim" dediği kaydedildi.

Yatın diğer ortağı ve lüks yata kızı Anne’in ismini veren Korkmaz’ın ortağı Levon Arslan’ın da savcılığa satış için hiçbir itirazları olmadığını e-posta yoluyla bildirdiği belirtildi. 

 

 

VOA

DAHA FAZLA HABER OKU