Akşener’den başbakanlık açıklaması: Yürütmeden sorumlu bir başkan yardımcısı tespit edilebilir

Sistemi “ucube” olarak niteleyen Akşener “İkinci bir Recep Tayyip Erdoğan seçmeyeceğiz” açıklaması yaptı

Fotoğraf: İYİ Parti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçilecek Cumhurbaşkanı’nın yardımcısının fiilen başbakanlık yapacağını ifade etti.

Akşener, Taha Akyol ve Elif Çakır Gündem Özel programına konuk oldu, açıklamalarda bulundu.

Sistemi “ucube” olarak niteleyen Akşener “İkinci bir Recep Tayyip Erdoğan seçmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Parlamenter sisteme geçmek üzere 6 partiyle görüşmeleri sürdürdüklerini bildiren Akşener, “Milletin sesinin daha iyi duyulabileceği bir sisteme hep beraber istiyoruz” dedi.

Oluşturmak istedikleri yeni sisteme ilişkin, “Cumhurbaşkanı nedir, kimdir’ üzerinde bu derece tartışırsak bu ıskalanıyor. Ben aday değilim diyerek hedefimizin ne olduğunu söyledim” açıklaması yapan Akşener, Cumhurbaşkanlığı’na dair herhangi bir çalışma yapmadığını ve yapmayacağını söyledi.

“Bizim adayımız 13. Cumhurbaşkanı olacak”

Kendi adaylarının 13. Cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Akşener, “Ama bu kişi yeni bir Tayyip Erdoğan olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Hızlı bir şekilde yürütmeden sorumlu bir başkan yardımcısı tespit edilebilir”

Başbakanlık konusundaki çıkışı hakkında da konuşan Akşener, “Hızlı bir şekilde yürütmeden sorumlu bir başkan yardımcısı tespit edilebilir” dedi.

Akşener ve Akyol arasında şu diyalog yaşandı:

Akyol: Evet. Bu sistemde bir cumhurbaşkanı olacak. Fakat o sembolik çalışacak. Bir başkan yardımcısı olacak, o başbakan gibi çalışacak. Öyle mi diyorsunuz?

Akşener: Evet öyle diyorum. Seçilen Cumhurbaşkanı da tekrar seçilmesine gerek yok. Süresini tamamlayacak.

Akyol: Siyasi hesaplara girmeyecek…

Akşener: Tabii. Partisinden istifa edecek. Kılıçdaroğlu bunu söyledi. Herhangi bir partinin mensubuysa partisinden istifa edecek. Devleti bilecek… Ben kendisine (Kılıçdaroğlu) katılıyorum.

"Kılıçdaroğlu iki arkadaştan birini aday gösterdiği hâlde biz hayır demeyiz"

Akşener, "Ekrem İmamoğlu da Mansur Yavaş da Millet İttifakı'nın Belediye Başkanları. İki ismin de seçilmesi için gayret gösterdim" diyerek, "Sayın Kılıçdaroğlu iki arkadaştan birini aday gösterdiği hâlde biz hayır demeyiz. 63 ilin ilçelerinde insanlarla görüşüyorum. Muhalif seçmeni iki arkadaşımız üzerinden taraftarlaştırmaya döndü bu iş. Bunu yanlış buluyorum. Taraftarlaşan insanlar o insanların arkasında yürüyecek mi yürümeyecek mi diye bir endişem var. Tek ve ortak adayla gidilmesini de öneriyorum.  Sayın Kılıçdaroğlu döner de iki arkadaştan birini aday gösterirse hayır demeyiz" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU