AK Parti'li Miroğlu'ndan "ekonomik kriz" yorumu: Ben de yoksullaştığımı hissediyorum

Dünya genelinde de pandemi nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını söyleyen Miroğlu, "Ekonomist değilim ama yaşananların da farkındayım. Ben milletvekili emekli maaşıyla yaşayan biriyim. Doğrusunu isterseniz ben de yoksullaştığımı hissediyorum" dedi

Fotoğraf: AA

AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Orhan Miroğlu, Yeni Journal'den Çınar Ayser Çınar'a ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'deki ekonomik krizin boyutu ve iktidarın çözüm politikalarıyla ilgili gelen bir soruya cevap veren Miroğlu, hükümetin ve ilgili bakanlıkların söz konusu tablonun farkında olduğunu ve bundan büyük bir huzursuzluk duyulduğunu söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Türkiye’nin ekonomisi Gezi olayları, akabinde yaşanan 15 Temmuz darbe girişi ve hemen ardından tüm dünyayı sarsan pandemi nedeniyle zora girdi" diyen Miroğlu şöyle devam etti:

Şu da var; AB ile ilişkilerimizin iyi olduğu dönemlerde milli gelirimizi 12-13 bin dolar seviyesine çıkarabildik. Bu ülkeye 500 milyar Euro yabancı sermaye girdi. Bu da ekonominin büyümesine çok ciddi bir katkıydı. Dünyayla karşılıklı menfaatleri gözeten, her ülkenin hükümranlık haklarını dikkate alan yeni bir dış politikaya ihtiyacımız var ve inşası hükümetin sorumluğunda. Ancak şu an yaşanan ekonomik problem sadece Türkiye’de yaşanan bir sorun değil. Pandemi sonrası dünya bambaşka bir dünya.

"Ekonomist değilim ama yaşananların farkındayım"

Dünya genelinde de pandemi nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını söyleyen Miroğlu, "Ekonomist değilim ama yaşananların da farkındayım. Her şeye rağmen umutlu olmak lazım diyorum. Siyasi istikrarı önemsiyorum. Ben milletvekili emekli maaşıyla yaşayan biriyim. Doğrusunu isterseniz ben de yoksullaştığımı hissediyorum. En iyi yaptığım iş yazı yazmaktır. Hatta bu aralar yazı yazsam evin ekonomisine katkıda bulunabilir miyim diye de düşünüyorum. Çünkü ben de şu an meslek olarak işsizim. Siyaset bir meslek değil çünkü yapılır ve biter. Bu nedenle kendimi işsiz bir yazar olarak tanımlıyorum. Neyse ki her şeye rağmen kitaplarım kitapçı vitrinlerinde yer almaya devam ediyor" dedi

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU